دیابتعلوم اعصاب

بهبود اختلالات شناختی در افراد دیابتی

بر اساس مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده است، آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند اختلالات شناختی که در اثر قند خون پایین در بیماران دیابتی به وجود می‌آید را کاهش دهند. میزان کم و پایدار قند خون سبب کاهش توانایی شناختی بیماران دیابتی می‌شود. اما در مطالعه‌ای که دکتر McNeilly انجام داده است، مشاهده شده است که تحریک آنتی‌اکسیدان‌های دفاعی در موش این اختلال شناختی را کاهش می‌دهد؛ در این صورت می‌توان امیدوار بود که روزی بتوانیم کیفیت زندگی افراد دیابتی را افزایش دهیم.


قند خون پایین یکی از عوارض اجتناب‌ناپذیر درمان با انسولین است. این پژوهش نشان می‌دهد که با افزایش سیستم آنتی‌اکسیدان بدن می‌توانیم برخی از عوارض جانبی مرتبط با دیابت را بهبود دهیم از جمله کاهش اختلالات شناختی.

کاهش طولانی مدت فعالیت شناختی برای فرد، مشکلاتی را در پی دارد و شخص در انجام فعالیت‌های روزمره خود که نیاز به حافظه و یادگیری دارند با دشواری روبرو می‌شود. یکی از عوارض شایع بیماران دیابتی که به دلیل درمان با انسولین، سطح پایینی از قند خون را دارند نیز، کاهش فعالیت‌های شناختی است. مطالعات قبلی که بر روی موش انجام شدند نیز نشان می‌دهند که هرگاه قند خون به طور مکرر پایین باشد منجر به تجمع رادیکال‌های آسیب‌رسان سلولی در مغز می‌شود.

ما هنوز نمی‌دانیم که آیا ایجاد استرس ناشی از رادیکال‌های آزاد در این شرایط به طور مستقیم فعالیت شناختی را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا سرکوب سیستم آنتی‌اکسیدانی بدن است که دیگر قادر نیست رادیکال‌های آزاد را پاک کند و این تغییرات در بدن به وجود می‌آیند.

در این مطالعه، دکتر McNeilly و همکارانش از انسولین برای ایجاد قند خون پایین در مدل موش دیابت نوع یک استفاده کردند. در این آزمایش، یک گروه از موش‌ها علاوه بر انسولین با آنتی اکسیدان سولفورفان مشتق شده از گیاه (vegetable-derived antioxidant sulforaphane (SFN)) نیز درمان شدند.

در موش‌های درمان شده با SFN بیان نشانگرهای آنتی‌اکسیدان افزایش یافت، از طرفی آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد کاهش یافت و در آزمون‌های حافظه، توان شناختی موش هم روند افزایشی را نشان داد. اکنون دکتر McNeilly و همکارانش تصمیم دارند ببینند آیا تقویت سیستم آنتی‌اکسیدانی به کمک داروهای شیمیایی که دارای ساختار مشابه SFN هستند می‌تواند اختلالات شناختی مرتبط با قند خون پایین را در انسان کاهش دهد یا خیر.

دکتر McNeilly می‌گوید: “غلظت SFN به کار رفته در این مطالعه با رژیم غذایی گیاهی که روزانه مصرف می‌شود قابل تأمین نیست اما در مطالعات کلینیکی ترکیبات قوی داریم که می‌توانند از اختلالات شناختی در اثر رادیکال‌های آزاد جلوگیری کنند و وضعیت افراد دیابتی را بهبود دهند.”

لینک خبر

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن