بیوتکنولوژی صنعتی

بهبود اکسیداسیون آلکن‌ها در مارکونیکوف با استفاده از آنزیم اصلاح شده

✅یک گروه تحقیقاتی در کالیفرنیا از یک آنزیم اصلاح شده برای بهبود عملکرد anti-Markovnikov در انتخاب اکسیداسیون آلکن استفاده کردند. این گروه تحقیقاتی تلاش کردند تا از یک فرآیند تکراری برای تغییر آنزیم و تولید نتیجه مطلوب استفاده کنند.

◀️ تولید کنندگان از انواع واکنش‌های شیمیایی برای تولید بهتر کالاهای مصرفی استفاده می‌کنند. یکی از این واکنش‌ها برای تشکیل آلدهید استفاده می شود و شامل اکسیداسیون اتم کربن انتهایی می‌باشد که از آن می‌توان برای تولید محصولاتی بر اساس الکل خطی مانند روان کننده ها، لوازم آرایشی، طعم دهنده ها و عطرها استفاده کرداما این فرایند دشوار است و به همین علت، شیمی‌دان ها یک رویکرد بهتر را دنبال کرده اند. محققان گزارش دادند که راهی برای تغییر آنزیم پیدا کرده اند و از آن به عنوان یک کاتالیزور استفاده می‌کنند که به میزان قابل توجهی بهره وری را بهبود می‌بخشد.

◀️ این آنزیم، سیتوکروم P450 (با نام اصلیP450LA1) است که طی یک فرآیند تکراری و با وقوع جهش‌هایی که روی می‌دهد، تحت تکامل مستقیم قرار گرفته است. این فرایند تکراری در ۱۰ مرحله (و با ۱۲ جهش) با استفاده از استایرن به عنوان سوبسترا انجام شد. این آنزیم تولید شده aMOx نامیده شد و متوجه شدند بسیارپربازده است و در مقایسه با ۱۰ کاتالیزور دیگرمی‌تواند ۳۸۰۰ واکنش اکسیداسیون را کاتالیز کند .

◀️ محققان P450LA1 را انتخاب کردند زیرا از آن به عنوان کاتالیزور برای سایر واکنش‌های مشابه نیز استفاده شده است و تلاش‌های قبلی در این تحقیق نشان داده است که در شرایطی خاص، آلدهید به عنوان یک محصول جانبی ظاهر می‌شود.

◀️ تحقیقات بیشتری لازم است تا متوجه شوند که آیا این تکنیک با فرایندهای تولیدی سازگار است یا خیر، اما محققان اطمینان می‌دهند که روزی این تکنیک برای تولید یک میزبان برای آلدئیدها، الکل ها و محصولات آمینی در یک برنامه کاربردی استفاده می‌شود. این کار همچنین پیشرفت برای جایگزینی کاتالیزورهای معمول با کاتالیزورهای زیستی را نشان می‌دهد زیرا معتقد است که آن‌ها در نهایت در flow systemها کارایی بهتری خواهند داشت.

?ترجمه: عاطفه السادات محسن زاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله

☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

بهبود اکسیداسیون آلکن‌ها در مارکونیکوف با استفاده از آنزیم اصلاح شده – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن