MSایمنی درمانی

بهبود علائم مالتیپل اسکلروزیس با ایمنی درمانی

اخیرا یک مطالعه کارآزمایی بالینی در سطح دنیا انجام شده است که نشان می‌دهد ایمنی‌درمانی بیماری مالتیپل اسکلروزیس سبب کاهش علائم بیماری می‌شود و در اکثریت موارد کیفیت زندگی این بیماران را ارتقا می‌دهد.


بیماری مالتیپل اسکلروزیس مرتبط با سیستم عصبی مرکزی است و تخمین زده می‌شود بیش از ۲۵ هزار نفر را در استرالیا درگیر کرده باشد. این بیماری دارای علائم مختلفی از جمله کاهش هماهنگی حرکات بدن، اختلال در تعادل، ضعف اندام‌ها، اختلالات شناختی و از دست دادن حافظه است. در این روش دانشمندان برای درمان بیماری ویروس Epstein-Barr یا به اختصار EBV را مورد هدف قرار داده‌اند. برای اولین بار پروفسور Pender در سال ۲۰۰۳ نقش ویروس EBV را در بیماری مالتیپل اسکلروزیس مطرح کرده و عنوان کردند که این بیماری در اثر تجمع سلول‌های آلوده به ویروس EBV در مغز ایجاد می‌شود و هرگاه مانع آلودگی سلول‌ها به این ویروس شویم می‌توانیم از پیشرفت بیماری جلوگیری کنیم.

پس از آن ایمنی‌درمانی سلولی توسط پروفسور Khanna و تیم تحقیقاتی او انجام شد و فاز اول مطالعات کارآزمایی بالینی با همکاری پروفسور Pender صورت گرفت.

پروفسور Pender می‌گوید: “ده بیمار مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس که پنج نفر از آن‌ها در مرحله پیشرفت ثانویه بیماری بودند و پنج نفر دیگر در مرحله پیشرفت اولیه بیماری بودند هر کدام ایمنی درمانی سلولی را در چهار دوز دریافت کردند. هفت نفر از این بیماران بهبودی علائم بیماری را نشان دادند در حالی که انتظار می‌رفت بدون این درمان بیماری آن‌ها پیشرفت کند و بدتر شود.”

بهبودی بیماران شامل کاهش حس خستگی، افزایش باروری و بهتر شدن کیفیت زندگی تا حد ارتقا بینایی و تحرک می‌شد. به خصوص آن‌ها مشاهده کردند که این درمان بسیار ایمن است و عوارض جانبی جدی برای بیمار به همراه ندارد. این مشاهدات در راستای نتایج دیگر بیان می‌کند که ویروس EBV نقش مهمی در به وجود آمدن بیماری مالتیپل اسکلروزیس دارد.

پروفسور Khanna می‌گوید: “این نخستین باری است که ایمنی درمانی سلول‌های T به منظور درمان یک بیماری خودایمنی استفاده شده است. تاکنون ما از ایمنی درمانی سلولی جهت درمان انواع سرطان و عفونت‌های ویروسی استفاده کرده‌ایم. نتایج این مطالعه کارآزمایی بالینی بیان کننده یک پیشرفت غیرمنظره است زیرا برای نخستین بار دریافته‌ایم که ایمنی‌درمانی سلولی یک روش بسیار ایمن و در عین حال بهبود دهنده شرایط خودایمنی بدن است.”

پروفسور Khanna در این باره می‌گوید در ایمنی‌درمانی سلولی خون بیماران گرفته می‌شود و سپس سلول‌های T آن استخراج می‌شوند. این سلول‌ها سپس در آزمایشگاه برای تشخیص و از بین بردن ویروس EBV مغز بیمارن مالتیپل اسکلروزیس آموزش داده می‌شوند.

این یافته‌ها چشم انداز جدیدی از درمان دیگر بیماری‌های خودایمنی در آینده به ما می‌دهد. با تلاش برای کمک گرفتن از ایمنی‌درمانی سلولی در درمان بیماری‌های دیگر امیدواریم بیماران نتایج بهتری از درمان خود بگیرند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن