بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسلول های بنیادیمتابولیسم

بهبود عملکرد سلول های بنیادی در روزه داری

| بهبود عملکرد سلول های بنیادی با روزه داری

✅ دانشمندان همواره از تأثیر رژیم غذایی کم‌کالری بر افزایش طول عمر مطلع بوده‌اند اما این بار محققان دانشگاه MIT از تأثیر روزه‌ داری بر قابلیت بازساختی سلول‌های بنیادی روده پرده‌ برداری کردند و قصد دارند که با استفاده از دارو تأثیر روزه را شبیه‌سازی کنند.


✳ سلول‌های بنیادی روده مسئول حفظ پوشش دیواره روده هستند و تقریبا هر ۵ روز یکبار به طور کامل تجدید می‌شوند. هنگامی که آسیبی در سطح روده به‌وجود بیاید این سلول‌ها وظیفه ترمیم را به عهده می‌گیرند. اما قابلیت بازساختی این سلول‌ها با افزایش سن به مرور کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه سرعت بهبودی در اثر عفونت‌های روده یا سایر مشکلات گوارشی در افراد مسن کمتر است.

✳ اما روزه‌داری می‌تواند این روند را تغیییر دهد. پژوهشگران با مطالعه روزه ۲۴ ساعته در موش‌ها دریافتند که سلول‌های روده‌ای که از موش‌های روزه دار جدا شده بود در مقایسه با موش‌های معمولی از سرعت رشد بسیار بالاتری برخوردار بودند و این الگو در موش‌های پیر و جوان یکسان بوده‌است.

✳ در مطالعات بعدی پژوهشگران با بررسی mRNA سلول‌های بنیادی موش‌های روزه‌دار متوجه شدند که اجتناب از خوردن غذا، سلول‌ها را وادار به تعویض مسیر متابولیسم خود از مصرف کربوهیدرات به مصرف اسیدهای چرب می‌کند و این تغییر مسیر با فعال‌سازی PPARها اتفاق می‌افتد. این تغییر مسیر عامل اصلی افزایش عملکرد سلول‌های بنیادی است و اگر این مسیر مصرف اسید چرب خاموش شود روزه دیگر کمکی به افزایش عملکرد سلول‌ها نخواهد کرد.

✳ پژوهشگران قصد دارند با ساختن دارویی که عملکرد PPAR را شبیه‌سازی می‌کند به افزایش عملکرد سلول‌های بنیادی روده در افراد مسن و همچنین بیماران سرطانی که در اثر شیمی‌درمانی روده آسیب‌دیده‌ای دارند، کمک کنند.

? مترجم: یاسمن اسعدی

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله
☑ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑ عضویت در کانال زیست فن

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن