بیماری های قلب و عروقمهندسی پزشکی

بهبود فیبریلاسیون دهلیزی با ابزار جدید درمانی

محققان مرکز پزشکی دانشگاه لیدن (LUMC)، با همکاری دانشگاه دلف، به‌تازگی موفق به ابداع تکنیکی برای بازگرداندن ریتم قلب به کمک یک دستگاه LED شدند. این تکنیک می‌تواند نخستین گام در جهت درمان بدون درد بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی محسوب شود.


فیبریلاسیون دهلیزی شایع ترین اختلال ریتمیک قلب محسوب می‌شود. درمان فعلی این اختلال cardioversion نام دارد. Cardioversion در واقع اعمال شوک الکتریکی به قلب است که باید در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد. برای بسیاری از بیماران، Cardioversion تنها درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی محسوب می‌شود، زیرا داروها و یا حتی عمل جراحی در آن‌ها بی‌تأثیر است. طبق مطالب ذکر شده در مجله Science Translational Medicine، محققین توصیف می‌کنند که دفیبریلاتور بیوالکتریک آن‌ها چگونه در محیط آزمایشگاه کار می‌کند.

این سیستم، آریتمی‌های دهلیزی قلب موش را تشخیص داده و سیگنالی را به دستگاه LED در نزدیکی قلب ارسال می‌کند. تولید فلاش نور از این LED سبب تولید جریان الکتریکی توسط قلب شده که این امر منجر به توقف آریتمی می‌شود. از طرفی می‌توان با استفاده از ژن درمانی پروتئین‌های حساس به نور خاصی را در قلب تولید کرد. بدین‌ترتیب این فرآیند ریتم طبیعی قلب را بلافاصله و به طور خودکار به حالت اولیه بازمی‌گرداند. به گفته محققان، این تکنیک می ‌تواند ارتقای چشمگیری را در پروتکل درمانی فیبریلاسیون دهلیزی به‌وجود آورد.

درمان بدون شوک الکتریکی

به گفته دکتر Pijnappels: “این دفیبریلاتور بیوالکترونیک می تواند فیبریلاسیون دهلیزی را بدون شوک الکتریکی متوقف کند. از این طریق، قلب می تواند به صورت کاملا اتوماتیک و در هر زمانی به ریتم طبیعی خود بازگردد.” طبق پیش‌بینی محققان این نوع درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند علاوه‌بر کیفیت زندگی بیمار، پیش آگهی این بیماری را در فرد بهبود بخشد. با تأکید بر این نکته که هم‌چنان تحقیقات قابل توجهی می‌بایست در زمینه اثربخشی این تکنیک در بیماران صورت پذیرد.

Rate this post
توسط
Medicalxpress
منبع
Science Translational Medicine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن