بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

به تأخیر انداختن مرگ سلولی

✅ محققان روسی طی مطالعه‌ای، موفق به یافتن راهی شدند که طی آن، شروع فرایند مرگ سلولی به‌تعویق می‌افتد؛ این یافته می‌تواند راهی برای درمان سرطان ارائه دهد.


?پروتئین Fas-ligand یک ساختار ملکولی ابتدایی در نکروز تومور می‌باشد. این پروتئین نیاز دارد به یک گیرنده مرگ در غشای سلول متصل شود تا منجر به شروع جریاناتی شود که به آپوپتوز که یکی از انواع مرگ طبیعی سلول‌هاست، منجر شود.

?پروتئین Caveolin یک پروتئین سرتاسری است که برای اتصال Fas-ligand ضروری است. محققان دریافتند که با برداشتن مناطق اتصال در سطح Fas-ligand تا حد زیادی خاصیت مرگ سلولی از سلول گرفته می‌شود.

?یکی از محققان اظهار داشت: «برداشتن هر دو منطقه اتصال Caveolin در Fas-ligand، توزیع آن بین غشای سلولی را مختل می‌کند و توکسیسیتی که به‌سبب Fas-ligand ایجاد می‌شود را کاهش می‌دهد».

?محققان از دو مدل in-vitro استفاده کردند تا ارتباط مستقیم Fas-ligand با Caveolin-1 را بررسی کنند و نواحی اتصال آن‌ها را شناسایی نمایند. درنهایت، دو محل اتصال شناسایی شد. با حذف این دو محل اتصال Fas-ligand با لیپید غشا مختل شد و به‌دنبال آن فرایند مرگ سلولی متوقف شد. محققان می‌گویند این نتایج نشان می‌دهد که ممکن است Caveolin-1 محل Fas-ligand را تنظیم می‌نماید و درنتیجه در مرگ سلولی که به Fas-ligand وابسته است نقش داشته‌باشد.

?در این مطالعه چندین گونه مورد بررسی قرار گرفتند: آنتی‌بادی‌های مدل موش و خرگوش، سلول‌های کلیوی میمون سبز آفریقایی و سل لاین‌های پیوسته متعلق به مهره‌داران. سل لاین دیگری که استفاده شد سلول‌های HeLa مربوط به آدنوکارسینومای جمجمه‌ای انسان بود، این سل لاین پایدار متعلق به بیماری بود که در سال ۱۹۵۱ درگذشته‌بود.

?محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «ارزش اصلی کار ما این است که به مکانیسم‌های تحریک کننده مرگ سلولی نزدیک شدیم و با استفاده از یافته‌های خود می‌توانیم در آینده، استراتژی‌های نوینی برای درمان سرطان طراحی کنیم».

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

به تأخیر انداختن مرگ سلولی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن