آفات و بیماری هابیوتکنولوژی کشاورزی

به دام انداختن نماتدها با فلفل

نماتدها به ویژه از جنس Meloidogyne، از بیماریزاهای مهم صیفی ها و سبزی هایی هستند که به شکل گلخانه ای کشت می شوند و زیان های اقتصادی وسیعی ایجاد می کنند. از روش های مختلفی که برای مبارزه با نماتدها تاکنون استفاده شده، روش های مبتنی بر الگوی کشت تناوبی و استفاده از گیاهان پوششی یا گیاهان به دام اندازنده، موفق تر بوده اند.


پژوهشگران در یک پروژه بلندمدت که در گلخانه های تجاری جنوب فرانسه در حال اجراست، روشی برای کنترل نماتدها به کار بردند که مبتنی بر کشت گیاه فلفل شیرین به عنوان گیاه به دام اندازنده است. گیاه فلفل دارای سه ژن مقاومت به نماتد است که با نام های N ، Me1 و Me3 نشان داده می شوند.

مزیت این ژن ها بر سایر ژن های مقاومت نماتدی این است که تاکنون موردی از شکستن این مقاومت گزارش نشده است. ژن Me1 از رشد نماتدهای ماده تخم گذار جلوگیری می کند و ژن Me3 باعث القای نکروز در سلول های نماتد می شود. استفاده از فلفل های هیبرید به عنوان گیاه به دام اندازنده که در آن ها دو ژن Me1 و Me3 هرم بندی (pyramide) شده اند در گلخانه های آزمایشی، باعث شده است تا ۹۷ % کاهش حمله نماتدها به گیاه اصلی مشاهده شود.

الگوی کشت پیشنهادی این محققان، کشت فلفل شیرین به تناوب هر دو سال یکبار به جای کشت اصلی چغندر، کاهو، گوجه یا طالبی است. پژوهشگران فرانسوی با این الگو در مقیاس تجاری به ۹۹ و ۸۰ درصد کاهش حمله نماتد ها به ترتیب در دوره اول و دوم دست یافتند.

کنترل آفات در یک مزرعه یا گلخانه، یک مسئله بین رشته ای است که باید توسط متخصصین علوم کشاورزی، انگل شناسی، حشره شناسی، ژنتیک، گیاه پزشکی، بوم شناسی، گیاه شناسی و اقتصاد کشاورزی حل شود تا راه حل های پایدار برای آن پیشنهاد گردد. رویکرد بین رشته ای از مهم ترین عوامل موفقیت این پروژه برشمرده شده است.

ترجمه خبر: محسن رحیمی نژاد

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن