آرابیدوپسیسهورمون ها و فاکتورهای رشد گیاهی

کنترل دو هورمون رشد و سیستم دفاعی گیاه توسط یک آنزیم

محققین دانشگاه واشنگتن آنزیمی را جداسازی کرده اند که سطح تولید دو هورمون مربوط به سیستم رشدی و دفاعی گیاه را به طور همزمان کنترل می کند.


گیاهان نیز مانند حیوانات دارای ملکول های کوچکی تحت عنوان هورمون می باشند که وقایعی از قبیل رشد، تولید مثل و پاسخ به عفونت ها را کنترل می کنند.

در مقاله منتشر شده توسط این محققین، آنزیمی به نام GH3.5 معرفی شده است که می تواند سطح تولید دو هورمون اکسین و سالیسیلیک اسید را به طور همزمان کنترل کند. GH3.5 اولین آنزیم شناخته شده با این سطح توانایی می باشد.

اکسین پاسخ های متفاوتی در گیاه شامل رشد و نمو را تحت کنترل دارد و از سوی دیگر پاسخ به عفونت های گیاه که اغلب باعث جلوگیری از رشد می شود، توسط سالیسیلیک اسید کنترل می شود. با توجه به این موضوع گیاه باید سطح این دو هورمون را به طور همزمان کنترل کند تا همراه با رشد پاسخ مناسبی به عوامل تهدید کننده خارجی نیز نشان دهد.

با استفاده از اطلاعات به دست آمده از پراش اشعه X و بازسازی ساختار این آنزیم به صورت سه بعدی، مشخص شد این آنزیم دارای جایگاه اتصالی است که بسیار شبیه به جایگاه آنزیم اختصاصی اکسین می باشد. شناسایی آنزیم GH3.5 به عنوان یک آنزیم چند گانه نشان داد که عناصر نامشخصی در این پروتئین ها می توانند جایگاه اتصالی این آنزیم ها را تحت تاثیر قرار داده و باعث کنترل متفاوت در سطح هورمون ها شوند.

نتایج تحقیق در نشریه معتبر PNAS به چاپ رسیده است.

ترجمه خبر: میثم شریف زاده

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن