آفات و بیماری هابیوتکنولوژی کشاورزی

بیان محدود پروتئین Bt در بخش‌های زخمی‌شده نهال‌های سیب‌زمینی توسط حشرات

✅در تحقیقی جالب، دانشمندان موفق شده‌اند باعث بیان هدفمند ژن تولید آفت‌کش (Bt)، صرفاً در زخم‌های ایجاد توسط حشرات در اندام‌های هوایی گیاه سیب‌زمینی شوند.


?دانشمندان ترکیه‌ای مطالعه‌ای را برای بررسی اهمیت بیان هدفمند ژن آفت‌کش دورگه (SN19) در نهال‌های سیب‌زمینی انجام داده‌اند.

?در این مطالعه، محققین دو وکتور بیانی گیاهی را از طریق کلون کردن ژن هیبرید SN19 تحت کنترل یک پیش‌برنده (Promoter) تحریک شونده با زخم که از مارچوبه جداسازی شده بود و پیش‌برنده CaMV 35S، ساختند و آن‌ها را به سویه EHA 105 باکتری Agrobacterium tumefaciens منتقل کردند. سپس چهار واریته سیب‌زمینی (Marabel، Innovator، Tokat 10/1 و Tokat 6/24) با سویه EHA 105، تغییر داده شدند.

نتایج واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) در این تحقیق نشان داد که ۴۳ گیاه از ۱۵۴ گیاه تراریخته، ژن را بیان کردند و این نتایج مجدداً با آزمون وسترن بلات تائید گردید.

?در آزمایش‌های گیاهی نیز، زخمی کردن مکانیکی گیاهان تراریخته، سطوح بالاتری از پروتئین SN19 را نشان داد.
همچنین آزمایش سمیت زیستی برگ‌ها به‌وسیله سوسک سیب‌زمینی کلرادو و مینوز برگ گوجه‌فرنگی، مرگ‌ومیر ۱۰۰ درصدی آفات را در گیاهان تراریخته فوق تایید کرد.

?این نتایج، بیان هدفمند ژن آفت‌کش روی خراش‌های ایجادشده توسط حشرات همراه با حذف سمیت پروتئین Cry در ارقام سیب‌زمینی‌های تراریخته را نشان می‌دهد.

?نتایج این مطالعه در مجله Plant Biotechnology Report منتشر گردیده است.

#آفات_و_بیماری_ها

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

بیان محدود پروتئین Bt در بخش‌های زخمی‌شده نهال‌های سیب‌زمینی توسط حشرات – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن