ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکس

انتشار مولکول‌ها در بیماری‌های التهابی

✅ در مطالعه اخیر چاپ‌شده در مجله Cell Reports به سرپرستی Colin Adrain، مکانیسم رهاسازی مولکول‌های مهمی که هدف آن‌ها پاسخ‌های التهابی در طی پاک‌سازی عفونت است، کشف شده است. زمانی که این تشکیلات بی‌نظم شود، اسباب بیماری‌های مزمن مهمی مانند بیماری التهابی روده‌ای، آرتریت و سرطان مهیا می‌شود.? بیشتر پروتئین‌های درگیر در ارتباط بین سلول‌ها، روی سطح سلول قرار دارند و در غشا قلاب شده‌اند. نمونه مولکول‌های التهابی با این ویژگی TNF است. هنگامی که TNF از غشا رها می‌شود، به گیرنده خود در سطح سلول متصل شده، آبشاری از اتفاقات را فعال کرده که اساساً رفتار سلول را تغییر داده و سلول و بافت اطرافش را برای مبارزه با عفونت آماده می‌کند. به‌هرحال،TNF در طیفی از بیماری‌های التهابی تغییر کرده است، بنابراین تمرکز بسیاری از روش‌های درمانی روی آن است.

? درمان بیماری‌های ضدالتهابی، بر مهار عملکرد TNF، تمرکز دارد. اگرچه درمان‌های ضد TNF، در حال حاضر برای درمان بیماران استفاده شده‌اند، اما همیشه مؤثر نبوده‌اند. اگر ما بتوانیم مکانیسم کنترل رهاسازی TNF را درک کنیم، ممکن است قادر به شناسایی اهداف جدیدی باشیم که به ما امکان مداخلات قوی‌تر یا مشخص‌تر در بیماری‌های التهابی را می‌دهد.

? در این کار، Adrain و همکارانش با دقت توانستند، مکانیسم مولکولی کامل تشکیلات درگیر در رهاسازی TNF را شناسایی کند. تاکنون مشخص شده بود که مولکول‌های TNF از سطح سلول به وسیله آنزیم‌هایی به نام TACE بریده شده که این آنزیم به عنوان قیچی مولکولی (Molecular Scissors) برای رهاسازی TNF و سایر مولکول‌های مهم از سلول عمل می‌کند. هم‌اکنون، محققان مشاهده کرده‌اند که کلید کنترل این قیچی‌ها متکی بر تنظیم پروتئینی به نام iRhom2 است که iRhom2 را در مرکز مکانیسم تنظیمی برای آزادسازی TNF از سطح سلول قرار می‌دهد.

? یکی از ویژگی‌های مهم این مکانیسم، این است که پروتئین مشابه iRhom2، برای کنترلِ رهاسازی فاکتورهایِ رشد مسبب رشد سلولی دارای اهمیت است و حتی سبب ایجاد سرطان‌های پوستی جدی می‌شوند.

?ترجمه: منصوره حسینی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

انتشار مولکول‌ها در بیماری‌های التهابی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن