ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیمهندسی ژنتیک

بیماری‌های روده‌ای و باکتری‌های دهانی

✅ باکتری‌هایی که به‌طور طبیعی دردهان زندگی می‌کنند می‌توانند موجب ایجاد بیماری‌های روده‌ای همچون کولیت زخمی، بیماری التهابی روده (IBD) و بیماری Crohn(کرون) شوند. پیش‌تر عقیده بر این بود که باکتری‌های دهانی چون در رقابت با باکتری‌های روده قدرتی ندارند نمی‌توانند تأثیری بر روی سلامتی روده بگذارند؛ مطالعات جدید حاکی از این نکته است که اگر باکتری‌های دهانی به روده راه یابند امکان ایجاد التهاب‌های مزمن را تحت شرایط خاصی فراهم می‌کنند.؛ و مقادیر بالایی از این باکتری‌ها در بیماران مبتلا به IBD و سرطان کولون در روده مشاهده شده است.

? بررسی‌های بیشتر ارتباط بین باکتری‌های دهانی و بیماری‌های روده‌ای را ثابت کرده‌اند. در مطالعه‌ای باکتری‌های نمونه‌‌ی بزاق بیماران مبتلا به بیماری کرون و IBD جمع‌آوری و به موش‌های پرورش یافته‌ای که فاقد باکتری‌های طبیعی روده هستند (به نام موش‌های بدون میکروب شناخته می‌شوند-germ free mice) منتقل شد. یکی از باکتری‌های موجود در بزاق Klebsiella pneumonia بود که توانایی ساکن شدن در روده و اثرگذاری بر روی نوعی از سلول‌های ایمنی به نام T helper را دارند.

? به موش‌های سالم و موش‌های متعادل به لحاظ باکتری‌های روده‌ای باکتری‌های گونه‌ی K. pneumonia وارد شد، اما نتوانستند در روده انتشار یابند؛ اما در موش‌هایی که‌ آنتی‌بیوتیک‌های خاصی را دریافت کرده بودند جایگزینی این باکتری در روده به موفقیت انجام شد. در موش‌هایی که به طور ژنتیکی مستعد ابتلا به کولیت (نوعی عفونت کولون است) هستند (K. pneumonia ) در روده مشاهده شد که موجب ایجاد التهاب‌های شدیدی می‌شوند.

? میزبان‌های مستعد به لحاظ ژنتیکی در حضور K. pneumonia می‌توانند تحت تأثیر التهاب‌های شدید روده‌ای قرار بگیرند. اطلاعات پایگاه‌های داده میکروبی انسانی نیز از حضور مقادیر بیشتری از گونه‌های Klebsiella در افراد مبتلا به IBD و بیماری کرون نسبت به افراد سالم حکایت دارد. در افراد بیمار، احتمالاً شرایط محیطی روده بهتر از دهان برای رشد یک سری از گونه‌ها همچون Klebsiella وجود دارد که در نهایت موجب ایجاد عدم تعادل میکروبیوم روده و شکل‌گیری عفونت‌‌های کرونیک می‌شود. شناخت این مسئله می‌تواند در ایجاد استراتژی‌های جدید درمانی علیه IBD و دیگر بیماری‌های عفونی روده مفید باشد. یکی از این استراتژی‌ها استفاده و شناسایی باکتری‌های خوبی است که می‌توانند در روده ساکن شده و همزمان از سکونت و رشد Klebsiella جلوگیری کنند.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

بیماری‌های روده‌ای و باکتری‌های دهانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن