بیوتکنولوژی پزشکی

کشف راز بازگشت بیماری لوسمی حاد میلوئیدی

✅ محققان ریشه‌های عود بیماری‌های لوسمی حاد میلوئید (AML) را به لوسمی سلول‌های بنیادی نادر و مقاوم به درمان نادر را ردیابی کرده‌اند. آن‌ها همچنین دو جمعیت مجزای سلول‌های شبه بنیادی کشف کردند که در بیماران مختلف می‌توانند منشأ بازگشت این بیماری باشند. به گفته محققان این یافته‌ها اطلاعات مهمی در مورد سلول‌های مسبب عود بیماری فراهم کرده و به یافتن درمان‌های جدید سرعت می‌بخشد.


? پژوهشگران برای نخستین بار علوم ژنتیک و سلول‌های بنیادی را با هم تلفیق کردند تا جهش‌های سلول‌های بنیادی و تأثیر آن‌ها در AML را بررسی کنند.

? محققان کارشان را با گرفتن دو نمونه خونی آغاز کردند، یکی در ابتدای مراجعه بیمار و دیگری در زمان بازگشت بیماری یعنی پس از درمان. آن‌ها ابتدا به بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو نمونه پرداختند. با مطالعه توالی کامل ژنوم سلول‌ها به دنبال سلول‌هایی گشتند که در آن‌ها تغییرات ژنتیکی رخ داده بود. با این شیوه، جهش‌هایی مشاهده شد که محققان را قادر به جدا کردن سلول‌های بنیادی عادی از سرطانی کرد. یافته‌های امروز نتایج تحقیقات قبلی که در مجله NATURE چاپ شده بود را تأیید می‌کنند. این یافته‌ها جزئیات تولید یک نشانگر زیستی بنیادی توسط گروه تحقیقات را نشان می‌دهد.

? دانشمندان امیدوارند یافته‌های اخیر به پیدا کردن بیومارکری کمک کند که در زمان تشخیص، معلوم می‌کند بیمار به شیمی‌درمانی پاسخ می‌دهد یا نه؛ و همچنین بیومارکری که مشخص کند روند در کدام مرحله ناموفق بوده و منجر به بازگشت بیماری می‌شود.

?ترجمه: مهرنوش لک

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف راز بازگشت بیماری لوسمی حاد میلوئیدی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن