بیوتکنولوژی صنعتیسوخت زیستی

بیوتکنولوژی اروپا حرف اول را می‌زند: رویکردی جدید در تولید سوخت‌های زیستی

| رویکردی جدید در تولید سوخت‌های زیستی

 

✅ محققان اروپایی در پروژه‌ی‌ CELLULOSOMEPLUS، به منظور رسیدن به بازده‌های بالا در فرآیند تخمیر قندها از هدررفت‌های جامد شهری آلی، به منظور تولید سوخت‌های زیستی پیشرفته با ارزش فرآیندی پایین، نوعی سل آزمایشگاهی را طراحی و آزمایش کرده‌اند که زیست‌توده‌ی فراوانی که برای تولید مواد شیمیایی با ارزش افزوده هدر می‌شود را تجزیه می‌کند و از هدرروی آن‌ها جلوگیری می‌کند. این تکنولوژی جدید باعث کاهش وابستگی اروپایی‌ها به نفت، قوی شدن بازار اروپا، ایجاد اشتغال و نیز کاهش اثرات زیست محیطی بخش سوخت زیستی می‌شود.


❇ تجزیه‌ی مؤثر زیست‌توده به قند، saccharification نام دارد که می‌تواند ارزش فرآیند را کم کند. راه تولید سوخت‌های زیستی پیشرفته از زیست‌توده‌ی لیگنوسلولوزی (lignocellulosic)، تبدیل مؤثر سلولز موجود در دیواره‌های سل به قندهای قابل تخمیر است که البته روشی پر چالش برای تولید در مقیاس انبوه است. برخی میکروب‌ها ساختارهایی طبیعی به نام سلولزوم دارند که شامل آنزیم‌های سلولاز هستند که می‌توانند باعث تجزیه‌ی بهینه‌ی سلولز به قند شوند.

❇ محققان، سلولزوم‌های ۹ گونه باکتری را تجزیه و تحلیل کرده‌اند و یک پایگاه اطلاعاتی از اجزای سلولزومی ایجاد کرده‌اند. آن‌ها با استفاده از ۱۰ ترکیب و ۳ آنزیم جانبی و با در نظر گرفتن فعالیت دو آنزیم سلولاز (cellulase) و xylanase سلولزوم‌هایی را طراحی کردند. ترکیب‌شدن آنزیم‌ها هیدرولیز را سرعت می‌بخشد و زیست‌توده‌ی لیگنوسلولوزیک (lignocellulosic) را بوجود می‌آورد. آزمایش آن‌ها برای هر دو دسته‌ی سلولزومی و غیر سلولزومی انجام گرفت و پس از تأیید نهایی گرفتن در مقیاس آزمایشگاهی، در مقیاس صنعتی به پیش تولید رسیدند.

❇ محققان برای درک بهتر مجموعه‌ی سلولزوم، چندین نمونه از آنزیم‌های چند شاخه را ساختند و در انتها به اطلاعاتی از پایداری دمایی و خصوصیات سلولزومی رسیدند. این محققان سلولزوم‌ها را از بعد شیمی فیزیک، اتمی و فرامولکولی بررسی کرده‌اند. مطالعات آن‌ها دید عمیق‌تری از ساختمان، خواص کاتالیستی، خواص نانو‌مکانیکی و منطق پنهان ساختار سلولزوم‌ها ارائه می‌دهد. در گام بعدی مدل سازی چند مرحله‌ای به منظور بررسی ساختار و خود مجموعه‌ی سلولزوم‌ها از سطوح اتمی تا فرا‌مولکولی را انجام شد که نتایج آن‌ها اطلاعات جدیدی در مورد خواص دینامیکی کاتالیست‌ها و نیز مقاومت مکانیکی آن‌ها نشان داد.

❇ به طور خودکار راه‌اندازی کردن مجموعه‌ی سلولزوم به عنوان نانوکاتالیست‌ها در صنعت بیوتکنولوژی اروپا در بخش حمل و نقل سودمند بوده، همچنین صنایع شیمیایی در فرآیندهای پسماند شهری، باقی‌مانده‌های غذایی، کاغذ و نیز در بخش جنگلداری با آن سر و کار دارد.

? ترجمه: مظاهر سبزی

لینک عکس
لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن