بیوانفورماتیکتوالی یابی

بیوتکنولوژی بر پایه داده‌ها

با افزایش توانایی برنامه‌های کامپیوتری می‌توان اطلاعات حاصل از دستگاه‌ها را در همان لحظه آنالیز کرده و با استفاده از ذخیره‌سازی ابری در هر مکانی به نتایج حاصل شده دسترسی پیدا کرد. استفاده از این داده‌ها و دستگاه‌های خودکار آزمایشگاهی می‌تواند بازده‌ی آزمایشگاه را به نحو چشم‌گیری افزایش دهد. هم‌اکنون شرکت‌های کامپیوتری کثیری در ساخت برنامه‌های بهتر در این راستا با هم رقابت می‌کنند.


مانند تمام صنایع دیگر، بیوتکنولوژی نیز باید با شرایط تطبیق پیدا کند. هم اکنون برنامه‌های کامپیوتری بخشی کلیدی از تحقیقات زیست‌شناسی هستند ولی بیش‌تر آن‌ها فاصله‌ی بسیاری با مرز‌های فناوری دیجیتال دارند. بسیاری از برنامه‌هایی که محققین روزانه استفاده می‌کنند بسیار پیش‌پا افتاده‌تر و ناامن‌تر از برنامه‌های موبایل‌های هوشمند هستند.

تیم‌های زیست‌شناسی مصنوعی از ابزارآلات مدرنی مانند محاسبات ابری، برنامه‌های تخصصی و وسایل خودکار آزمایشگاه استفاده می‌کنند تا بتوانند در زمان صرفه‌جویی کرده، میزان خطا را کاهش دهند و جریان‌های کاری پیچیده را ساده‌تر کنند. یکی از چالش‌های این تیم‌ها حفظ سرعت خود در اقتصاد دیجیتال است زیرا هرکس توانایی تولید ابزارآلات جدید را از دست بدهد، محکوم به شکست خواهد بود.

کمپانی Autodesk از جمله کمپانی‌هایی است که برای تغییر وضعیت برنامه‌های مربوط به بیولوژی تلاش می‌کند. آن‌ها ابزارهایی خوش‌ساخت برای طراحی‌های بیولوژیکی، مدل‌سازی مولکولی، ذخیره‌سازی ابری و دیگر فعالیت‌های مربوط به علوم‌زیستی که بخش محاسباتی سنگین دارند، استفاده می‌کنند. با الهام از بسته‌های تخصصی CAD که در شاخه‌های علوم مهندسی استفاده می‌شود، تیمی به رهبری Conny Scheitz برنامه‌ی Genetic Constructor برای زیست‌شناسان را طراحی کرد. با استفاده از GUI کاربردی آن، ساختار‌های ژنتیکی و کتاب‌خانه‌ها می‌توانند بر روی هر دستگاه‌ی قرار گیرند و بر روی ابر زخیره شوند. این ابزار برای دانشگاهیان رایگان است.

شرکت Synthego با بسته رایگان برنامه (ICE (Inference of CRISPR Edits آنالیز داده‌های توالی‌یابی Sanger را در اختیار همه قرار داده است. این ابزار برای مشخص کردن اهداف احتمالی ویرایش‌های انجام شده توسط CRISPR طراحی شده بود. آزاد کردن دسترسی عموم به این برنامه در راستای هدف کمپانی در ایجاد تجربه ویرایش ژنوم برای کاربران این برنامه بود.

طراحی برنامه های بیوتک بهتر، یک سرمایه گذاری است که هیچ کمپانی دوراندیشی نباید از آن غافل باشد. به گزارش Forbes ساده‌سازی جریان‌کاری دیجیتال شرکت‌های عظیم بیو دارویی، از هدر رفت میلیون‌ها دلار جلوگیری می‌کند. حتی آنالیز‌های شرکت Riffyn نشان از هدر رفت سالیانه ۱۰۰ میلیارد دلار در خطا‌ها و مدیریت نادرست داده‌ها دارد.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن