سوخت گاز

بیومتان، منبع گازی تجدید پذیر در کشور استرالیا

استفاده از منابع برق تجدید پذیر مانند انرژی بادی و انرژی خورشیدی، نقش مهمی در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ایفا می‌کند. در کشور استرالیا، گاز تقریباً یک چهارم از کل انرژی این کشور را تأمین می‌کند. گاز 44 درصد انرژی خانگی را در این کشور تأمین می‌کند و در حقیقت برای بیش از 6.5 میلیون خانه در این کشور در زمینه‌های آب گرم، گرمایش خانگی و پخت‌وپز کارایی دارد.


انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط گاز نسبت به سایر سوخت‌های دیگر کمتر است و به همین دلیل می‌توان از گاز طبیعی به عنوان کمک برای اهداف کاهش کربن در کشور استرالیا استفاده کرد. البته بیومتان تنها یکی از راه‌های سوق دادن کشور استرالیا به سمت کشوری با انتشار کم است. گزارش سال 2017 نشان می‌دهد که گاز طبیعی تجدید پذیر می‌تواند تا سال 2050، 76 درصد از تقاضای گاز طبیعی اروپا را فراهم آورد.

سندی که تحت عنوان “سند صنعت” سال گذشته منتشر شد –Gas Vision 2050-؛ توضیح می‌دهد که فناوری‌های جدید مانند بیومتان و هیدروژن توسط جایگزین کردن گاز طبیعی متداول با سوخت‌های جایگزین که انتشار کمتری دارند، چگونه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

در سراسر دنیا، گاز طبیعی تجدید پذیر تحت تأثیر بیومتان است و می‌تواند از مواد آلی، باقی‌مانده‌های کشاورزی و پردازش زباله تولید شود. کشورهای سرآمد در زمینه تولید بیومتان عبارت‌اند از: آلمان، انگلستان، سوئد، فرانسه و امریکا؛ و کشورهای زیادی نیز در صدد آن هستند تا از گازهای تجدید پذیر بیشتر استفاده کنند.

بیومتان که تحت عنوان “گاز سبز” از آن یاد می‌شود، یک گونه پاک از گاز است که شامل 98 درصد متان است. بیوگاز ترکیبی از حدود 60 درصد متان و 40 درصد کربن‌دی‌اکسید است. تبدیل بیوگاز به بیومتان توسط فرایندی که “scrubs out the carbon dioxide” نامیده می‌شود انجام می‌شود.

مزایای بیومتان عبار‌ت‌اند از:

1- انتشار صفر است
2- قابلیت استفاده با گاز طبیعی را دارد
3- قابلیت حذف انتشار متان از فرایندهایی نظیر لندفیل و تولید کود را دارد
4- فراهم‌کننده فرصت اقتصادی مناسب است
5- باعث تولید مشاغل حرفه‌ای از قبیل برنامه‌ریزی، مهندسی و کارهای عملیاتی به منظور بهره‌برداری از واحدهای بیومتان و بیوگاز می‌شود

در حالی که استرالیا هیچ‌گونه واحد در حال ارتقاء ندارد، تولید بیومتان می‌تواند به عنوان یک عامل محرک برای صنعت نوپای بیوگاز مفید واقع گردد. استفاده عمده از بیوگاز در استرالیا؛ برای تولید برق، حرارت و تولید حرارت- برق به صورت ترکیبی است.

بخش بیوگاز استرالیا دارای بیش از 240 واحد هاضم بی‌هوازی است که بیشتر آن‌ها همراه با واحد دفن زباله و تصفیه فاضلاب شهری است و شامل حدود 20 واحد هاضم بی‌هوازی کشاورزی که از کود کشاورزی استفاده می کنند است و نیز شامل حدود 18 واحد هاضم بی‌هوازی صنعتی است.

فرصت‌های فراوانی برای تولید بیومتان از لجن فاضلاب شهری، زباله‌های فرایندی گوشت قرمز، کود حیوانی (مرغ و خوک)، اضافات خوراکی و … وجود دارد. این موضوع و موضوعات مهم دیگر که با بیوگاز و بیوانرژی در ارتباط است، به طور گسترده در کنفرانس سالانه بیوانرژی استرالیا مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آژانس انرژی تجدید پذیر استرالیا از پروژه تبدیل زیست‌توده به انرژی زیستی (ABBA) حمایت می‌کند. سازمان برنامه‌ریزی انرژی تجدید پذیر استرالیا (AREMI) و ABBA به منظور پیشبرد اهداف تولید بیوگاز در کشور استرالیا با هم همکاری می‌کنند.

لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

مظاهر سبزی

اهل مشهد | دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی دانشگاه تهران علایق شخصی: شعر - ادبیات - موسیقی علایق درسی: نفت - گاز - پتروشیمی - انرژی های نو - بیوتکنولوژی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفـتاد دو − 70 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن