بیوتکنولوژی صنعتیفناوری های همگرا

نگاه ویژه به هیدروژن با به کارگیری بیوگاز برای تولید هیدروژن تجدیدپذیر

| نگاه ویژه به هیدروژن با به کارگیری بیوگاز برای تولید هیدروژن تجدیدپذیر

✅ در اقتصاد زیستی پیرامون هیدروژن که معمولاً کسی به آن بهایی نمی‌دهد، بسیار مطالعه شده است. با داشتن روغن زائد ارزان و هیدروژن ارزان، می‌توان سوخت جت با کیفیت خیلی خوب و با قیمت رقابتی درست کرد و این چیزی است که هر هواپیمایی به آن نیاز دارد. تمرکز این تحقیق روی هضم بی‌هوازی، متان تجدیدپذیر و گرمای تولیدی در فرایند است. یک روش مرسوم برای تولید هیدروژن تغییر در جریان متان است. این فرایند برای اجرا نیاز به انرژی گرمایی دارد؛ در این فرایند مقداری متان با بخار با درجه حرارت بالا واکنش می‌دهد و هیدروژن، مونواکسیدکربن و مقدار کمی دی‌اکسیدکربن تولید می‌کند. امروزه متانوژن‌ها که متعلق به خانواده‌ی archaea هستند می‌توانند متان را به عنوان محصول جانبی از سوخت‌و‌ساز تحت شرایط بی هوازی به وجود آورند.


? برای افراد تازه کار یکی از مشکلات استفاده از زیست‌توده برای تولید سوخت این است که کربوهیدرات شامل ۵۳ درصد وزنی اکسیژن است و برای تولید سوخت هیدروکربنی، به حدود ۱۶ درصد اکسیژن بیشتر نیاز است و این دلیلی است برای آنکه سوخت‌های زیستی اغلب از نوع استرها هستند (مانند بیودیزل) یا از نوع الکل‌ها (مانند اتانول)؛ زیرا هر دوی این‌ها هیدروژن کمتر و اکسیژن بیشتری نسبت به سوخت هیدروکربنی دارند.

? کارایی تجهیز digester، دفع زباله‌های نامطلوب مانند کود و تولید حجم قابل قبولی انرژی تجدیدپذیر با سوزاندن متان است که اخیراً باعث راه‌اندازی بازار جذابی برای گاز طبیعی فشرده (CNG) شده است که این بازار در حقیقت بازاری با ارزش بالا برای استفاده‌کنندگان از تجهیز digester، کشاورزان و عوامل مربوطه‌ی شهرداری است. می‌توان به‌جای سوزاندن مونواکسید‌کربن، از آن استفاده شود؛ مانند ساخت‌و‌ساز LanzaTech’s که از CO و هیدروژن برای تولید سوخت اتانول استفاده می‌کند.

? طبق گزارش ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ این تیم تحقیقاتی، وزارت انرژی امریکا برای ۳۰ پروژه‌ی جدید با هدف کشف و توسعه‌ی ترکیبات لازم برای تولید و ذخیره‌سازی هیدروژن با قیمت کم و نیز برای تجهیزات سوختی وسایل نقلیه‌ی سبک، تقریبا ۱۵.۸ میلیارد دلار هزینه کرده است.

? طبق گزارش ماه می سال ۲۰۱۷ این تیم تحقیقاتی، «باکتری الکتریکی» عنصری کلیدی در فرایندهای جدید است که توسط آزمایشگاه Oak Ridge که پساب را از تولیدات سوخت زیستی به منظور تولید هیدروژن بازیافت می‌کند، بسط و توسعه داده شده است. هیدروژن می‌تواند برای تبدیل نفت‌ زیستی به درجه‌های بالاتری از ارزش سوختی مانند سوخت دیزل یا گازوئیل مورد استفاده قرار گیرد. تیم تحقیق در روز ۱۱.۷ لیتر هیدروژن برای کاربردهای صنعتی تولید می‌‌کند. هیدروژن تولیدشده از میکروب‌ها می‌تواند جایگزین نیاز به گاز طبیعی شود که بعدها در فرایند تولید برای ارتقای نفت‌ زیستی به سوخت‌های مطلوب‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

? ترجمه : مظاهر سبزی

لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی، صنعتی، محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن