زیست نشانگرهاسرطان سینه

تشخیص زود‌هنگام سرطان پستان به کمک بیو‌سنسورها

محققان، یک بیو‌سنسور ارزان قیمت و جدید برای شناسایی بیومارکر سرطان پستان، HER-2 در خون ایجاد کرده‌اند که نسبت به عمل جراحی روشی کم‌تر تهاجمی است. دانشمندان، با استفاده از تکنولوژی تشخیص به کمک میکروفلوئیدیک‌ها شامل بیو‌سنسور‌های الکتروشیمیایی، توانسته‌‌اند در حدود ۱۵ دقیقه مارکر سرطانی را شناسایی کنند.


طبق گزارش‌ها سرطان پستان، یکی از شایع ترین سرطان‌ها در میان زنان است. تشخیص این سرطان پس از انجام آزمایش، حدود دو هفته طول می‌کشد. سرطان پستان ابتدا از طریق یک مامو‌گرام تشخیص داده می‌شود. سپس بافت یا مایع(بیوپسی) از ناحیه مشکوک خارج می‌شود و با میکروسکوپ بررسی می‌شود. پزشکان بیومارکرهای خاصی را از بیوپسی شناسایی می‌کنند و نوع سرطان پستان را برای تعیین استراتژی درمان مشخص می‌کنند.

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که کنترل سطح HER-2 در خون ممکن است در طول و پس از درمان برای وضعیت پیشرفت بیماری مفید باشد. دکتر سایلا سلیمویچ، مدیر برنامه‌های NIBIB در زمینه بیوسنسورها و آشکارسازهای فیزیولوژی گفت: “ابزارهای تشخیصی کم‌تر تهاجمی، قابل دسترس و سریع‌تری مانند بیوسنسور، برای بهبود مراقبت‌های بهداشتی، ضروری هستند.” این بیوسنسور در محدوده بالینی کار می‌کند و یکی از کم‌ترین محدودیت‌های تشخیص HER-2 را گزارش می‌کند.

تراشه‌ی بیوسنسور با استفاده از یک printer جوهر‌افشان ساخته شده ‌است که به منظور ایجاد آرایه‌ای از الکترودها، لایه‌های نانوذرات روی یک سطح پلاستیکی نشانده شده ‌است. تراشه بیوسنسور چاپ شده، به یک دستگاه میکرو فلوئیدیک از قبل ساخته شده، منتقل شده است که مایعات را به شیوه‌ای کنترل شده هدایت می‌کند. دکتر کالین کراس، در همکاری با دکتر جیمز روسلین، این بیوسنسور را برای اندازه‌گیری سطوح پروتئین گیرنده عامل رشد اپیدرمال انسانی (HER-2) طراحی کرده‌اند.

نمونه خون بیمار از طریق دستگاه میکرو فلوئیدیک و تراشه حساس که با آنتی‌بادی‌ها پوشانده شده در جریان است. آنتی‌بادی، پروتئین‌های HER-2 را در داخل نمونه بی‌حرکت می‌کند. هر لایه کوکی یک آنتی‌بادی خاص برای شناسایی HER-2 است. محلول شیمیایی روی “HER-2 Oreo” جریان می‌یابد تا یک سیگنال الکتریکی قابل اندازه‌گیری تولید کند که مربوط به مقدار پروتئین HER-2 موجود در نمونه است.

تلاش‌های بیشتر محقیق برای کاهش اندازه دستگاه، با استفاده از صفحه‌های مدار چاپی برای ساخت یک واحد الکتروشیمیایی قابل حمل در حال انجام است. با پیشرفت پزشکی و بیوسنسور، محققان آزمایش‌های بالینی را با چندین نشان‌گر زیستی، به منظور تشخیص دقیق‌تر و حساس‌تر با قدرت گزینش بالا در روند آینده این راه، پیش بینی کرده‌اند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن