ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکی

بیگانه‌خوارها

✅ فقط امروز، نزدیک به ۵۰ میلیون جسد سلولی در درون شما انباشته می‌شود و کسی باید باشد تا این اجساد را پاک کند.


? طبق منابع علمی، فاگوسیت‌های سلولی وظیفه‌ی مدیریت زباله‌های سلولی را دارند و به‌طور خستگی‌ناپذیر بافت‌های شما را گشت‌زنی می‌کنند و باقی‌مانده‌های سلولی و باکتریایی را جداسازی ‌می‌کنند. لازم به ذکر است که نحوه‌ی انجام این عملکرد توسط بیگانه‌خوار‌ها هنوز یک راز برای محققین باقی مانده است.

?در مقاله‌ای که در ۱۹ام ماه مارس در ژورنال journal Nature Cell Biology به چاپ رسیده‌ است، محققین یه تکه به پازل چگونگی انتقال اجساد سلولی اضافه کرده‌اند. بیولوژیست‌ها با مطالعه‌ی یک پروسه‌ی نامعمول مرگ سلولی در یک کرم میکروسکوپی، به این نتیجه رسیدند که بعضی سلول‌ها خود را پاره‌پاره می‌کنند تا پروتیین‌های خاصی در فاگوسیت‌ها را جذب کنند.

? در مطالعه‌ی دیگری، محققین مشاهده کردند که سلول‌ها در داخل بعضی نمونه‌های کرم C. elegans، یک کرم حلقوی، رشد می‌کنند و می‌میرند. این گروه بر روی گروه خاصی از سلول‌ها با نامtail-spike متمرکز شده‌اند. کرم‌های حلقوی، این سلول‌ها را به عنوان اسکفلد در زمان شکل‌دهی دم‌هایشان به کار می‌گیرند. بعد از آن که دم کرم‌ها به‌طور کامل رشد کرد، این سلول‌ها از خود علایمی منتشر می‌کنند و از طریق آپوپتز خود را از بین می‌برند.

? در حین مشاهده‌ی تکه‌تکه شدن سلول‌ها در پروسه‌ی مرگ سلولی، محققین فرایند جدیدی را مشاهده کردند. نویسنده‌ی این پژوهش می‌گوید: «به‌طور خارق‌العاده‌ای، وسط سلول‌ها تقسیم شد. بعد از آنکه هسته‌‌ی مرکزی تکه شد، دو قسمت شروع کردند به تقسیم شدن.» این فرایند نزدیک به ۳ ساعت زمان به خود اختصاص داده است.

?ترجمه: یاور سلطانی

لینک خبر
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

بیگانه‌خوارها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن