بیوتکنولوژی کشاورزی

تأثیرات ذرت تراریخته Bt

✅ ذرت تراریخته Bt با افزایش تولید و استفاده کم‌تر از حشره‌کش‌­ها در حوزه‌های همسایه مرتبط شده‌است.


?در سال ۱۹۹۶، دانشمندان نوعی از ذرت تراریخته با ژن‌های مشتق شده از باکتری Bacillus thuringiensis که دربرابر آفاتی مانند کرم ساقه‌خوار اروپایی ذرت به‌خودی‌خود مقاوم است، معرفی کردند. این ذرت تراریخته دارای پروتئین‌هایی است که برای بعضی از حشرات سمی، اما برای انسان‌ها بی‌ضرر است. از آن زمان تعداد زیادی از مطالعات، مزایای استفاده از آفت‌کش‌ها، عملکرد آن‌ها و مقاومت حشرات را در ذرت اصطلاح شده Bt نسبت به ذرت بدون تغییر ذکر کرده‌اند. محققان در تحقیقی که در ۱۲ مارس در PNAS منتشرشده‌است، تأثیرات ذرت تراریخته Bt را به‌طورکلی بر روی کشاورزی بررسی می‌کنند. این تحقیقات نشان می‌دهد که این ترکیب با قطره در جمعیت‌های آفات و استفاده از آفت‌کش‌ها حتی در گیاهان نزدیک که حاوی هیچ‌گونه سم Bt نیستند، نیز مرتبط است.

?این اولین مقاله است که مزایای بیرونی دیگر گیاهان میزبان برای آفات مانند کرم ساقه خوار ذرت (یک آفت مهم برای بسیاری از محصولات دیگر مانند لوبیا سبز و فلفل است) را نشان می‌دهد. Dively Galen، حشره‌شناس در دانشگاه مریلند، در یک بیانیه مطبوعاتی می‌گوید: “حشرات بیش‌تر در برابر تغییرات گیاهان اصلاح‌شده ژنتیکی تکامل می‌یابند”.

?دکتر Dively و هم‌کارانش اطلاعاتی را درباره ذرت شیرین، فلفل و لوبیا سبز که در ایالت‌های ساحلی اقیانوس اطلس آمریکا که ۲۰ سال قبل (ذرت Bt 20 سال پیش از آن معرفی‌شده بود) رشد کرده‌اند، مقایسه کردند. آن‌ها دریافتند که متوسط ​​آسیب زراعی کرم ساقه خوار اروپایی ذرت برای کنترل قطعه فلفل ۷۸ درصد نسبت به دوره زمانی بین سال‌های ۱۹۹۵-۱۹۸۰ و دوره بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ کاهش‌ یافته‌است و در نیوجرسی استفاده از حشره‌کش در ذرت شیرین در سال ۲۰۱۶، ۷۹ درصد کم‌تر از ۱۹۹۲ بود.

?دکتر Dively در این بیانیه می‌گوید: “این مطالعه درنهایت نشان می‌دهد، اهمیت ارزیابی محصولات زراعی [مهندسی ژنتیک] فراتر از زمینه‌ای است که کاشته می‌شود.”

?مترجم: الهام بیابان گرد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن کشاورزی

عضویت در کانال زیست فن

تأثیرات ذرت تراریخته Bt – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن