چاقیمیکروبیوممیکروبیوم دستگاه گوارش

تأثیرات ناخواسته مانوز بر میکروبیوم و افزایش وزن

دانشمندان در حال پیدا کردن ارتباط بین وزن بدن و میکروبیوم روده هستند. در حال حاضر محققان دریافتند موش‌هایی که با رژیم‌های چرب و قند مانوز تغذیه می‌شوند دچار افزایش وزن نمی‌شوند و این اثر ناشی از تغییر در میکروبیوم روده است.


چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن، مانند استئاتو هپاتیت غیرالکلی (NASH)، در حال افزایش است. دانشمندان به دنبال درمان‌های جدیدی هستند، به‌خصوص برای افرادی که قادر به ورزش نیستند. درک بهتر اثرات قند مانوز بر میکروبیوم روده ممکن است منجر به درمان‌های جدید برای چاقی شود.

محققان، قند مانوز را در زمینه‌ی یک بیماری نادر به نام نقص مادرزادی گلیکوزیلاسیون (CDG) موردمطالعه قراردادند. افراد مبتلا به نوع خاصی از بیماری می‌توانند با مانوز درمان شوند. دانشمندان در طی مطالعات خود اثرات ضد چاقی تغذیه با مانوز را مشاهده کردند.

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که موش‌ها نیز از اثرات منفی یک رژیم غذایی چرب محافظت می‌شوند. آن‌ها چربی بدن کمتر، کاهش چربی کبد، قند خون پایدار و حتی بهبود تناسب‌اندام داشتند. این نتایج زمانی مشاهده شد که موش‌ها در اوایل دوره زندگی مانوز دریافت می‌کردند. موش‌های با سن بیشتر از این مزایا بی‌بهره بودند.

میکروبیوم روده در اوایل زندگی بسیار پویا و متغیر است. ازآنجاکه فقط موش‌های جوان که مانوز دریافت کرده بودند تناسب‌اندام داشتند، محققان احتمال می‌دادند که میکروبیوم‌ها در این زمینه درگیر هستند. باوجود دریافت مقدار برابر از غذاهای چرب، موش‌هایی که با مانوز تغذیه‌شده بودند مواد غذایی کمتری را جذب کردند و بیشتر آن را دفع می‌کردند.

نتایج مطالعات نشان داد ترکیب میکروبیوم روده در این زمینه نقش دارد. هنگامی‌که مانوز حذف شد، موش‌ها با مصرف غذای چرب افزایش وزن پیدا کردند. ترکیب میکروبیوم روده این موش‌ها نیز به موش‌هایی که غذای چرب بدون مانوز دریافت کردند تغییر یافت. میکروبیوم روده در موش‌های دریافت‌کننده مانوز کارایی کم‌تری برای پردازش کربوهیدرات‌ها دارند.

این یافته‌ها بر نقش مهم میکروبیوم روده در متابولیسم تأکید می‌کنند. میکروبیوم بخشی از اثرات مفید مانوز را توضیح می‌دهد؛ اما چگونگی تأثیر آن بر متابولیسم بدن همچنان ناشناخته است.

☑ لینک خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنـجاه هفـت − پنـجاه سـه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن