ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکی

تأثیر بزاق پشه بر سیستم ایمنی انسان

با تغذیه پشه ها از خون میزبان، بزاقی در سطح پوست ترشح می شود که حتی در صورت عدم وجود عوامل بیماری‌زا، سیستم ایمنی را تحریک می‌کند. مطالعات جدید، تأثیر بزاق پشه بر سیستم ایمنی بدن انسان را در موش‌های پیوند شده با سلول‌های بنیادی خون انسان شرح می‌دهد.


مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که اندازه سلول‌های ایمنی مختلف بدن که تحت تأثیر قرارگرفته‌اند، بسیار بزرگ‌تر ازآنچه قبلاً شرح داده‌شده، است و برخی از پاسخ‌های ایمنی به گزش‌ پشه­‌ها را می توان تا هفت روز پس از گزش تشخیص داد. اگرچه اهمیت بیولوژیکی این یافته‌ها هنوز مشخص نیست، اما به دانشمندان در تکمیل یافته‌های حاصل از مطالعات قبلی که بزاق پشه‌ها موجب افزایش بیماری‌زایی بیماری‌های دنگ، تب نیل غربی و سایر عفونت‌های آربوویروسی می‌شود کمک می کنند.

نویسندگان این مطالعه می­‌گویند: “ما هر دو پاسخ ایمنی بدن انسان Th1 و Th2 را شناسایی کردیم و اثرات تأخیری روی سطوح سیتوکین در خون و ترکیبات سلولی ایمنی در پوست و مغز استخوان تا ۷ روز پس از گزش مشاهده شد. این نخستین اندازه‌گیری‌ پاسخ‌های ایمنی بدن انسان در حیوانات به‌وسیله گزش پشه است چراکه در مطالعات قبلی از موش های مدلی که مشابه بررسی فعلی کامل نبودند، عصاره‌های غدد بزاق یا به شکل تزریق شده، استفاده‌شده بود.”

در نقاط مختلف در طی پاسخ‌های ایمنی، افزایش سطوح سلول‌های T کشنده ذاتی، سلول‌های کشنده ذاتی، سلول‌های CD8+T، مونوسیت­‌ها و ماکروفاژها نیز وجود داشت. به‌طورکلی، شواهدی از پاسخ ایمنی تا ۷ روز پس از گزش طول کشید و در انواع بافت­‌ها ازجمله خون، پوست و مغز استخوان دیده شد. اثرات طولانی‌مدت در سلول های پوست و سلول های مغز استخوان پیوند زده شده با سلول های انسان می‌تواند توضیح دهد که چگونه برخی از ویروس‌های منتقل‌شده توسط پشه­‌ها ممکن است هنوز در این بافت‌ها قابل‌رؤیت باشند یا به‌عنوان مخازنی برای تکثیر استفاده شوند.

نتایج این یافته‌ها در مطالعه روی بزاق حشرات خون‌خوار، اثرات آن بر سیستم ایمنی بدن انسان (با یا بدون انتقال عوامل بیماری­زا) و تعیین احتمال این‌که کدام یک از پروتئین‌های بزاق هدف واکسیناسیون قرار خواهند گرفت، پیامدهای عمده‌ای دارد.

لینک خبر
لینک مقاله
لینک عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
لینک عضویت در زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن