بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

تأثیر سیگنال‌های باکتریایی بر لوسمی

| تأثیر سیگنال‌های باکتریایی بر لوسمی

✅ مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که سیگنال‌های باکتریایی در پیشرفت و توسعه لوسمی اهمیت دارد که می‌تواند توسط اختلال در سد روده‌ای یا عفونت باکتریایی ایجاد شود.


❇ بیش از ۱۵ درصد از افراد بالای ۶۰ سال جهش‌های TET2) tet methylcytosine dioxygenase 2) در سلول‌های بنیادی خون‌ساز که باعث ایجاد سایر سلول‌های خونی می‌شوند، دارند. جهش TET2 به سلول‌های بنیادی خون‌ساز کمک می‌کند تا خاصیت رقابتی داشته باشند، بنابراین آنها شروع به تکثیر و افزایش سلول‌هایی می‌کنند که گلبول‌های سفید خون را تشکیل می‌دهند. این شرایط با عنوان Clonal Hematopoiesis of Indeterminate Potential یا CHIP شناحته شده‌است. اما آن‌چه موجب پیش‌رفت CHIP به شرایط لوسمی می‌شود، pre-leukemic myeloproliferation نامیده می‌شود.

❇ مطالعه جدید نشان می‌دهد که پیش‌رفت از CHIP به شرایط پیش از لوسمی بستگی به سیگنال‌های باکتریایی از باکتری‌های طبیعی موجود در روده دارد که به اندام‌های محیطی گسترش می‌یابد. محققان موش‌هایی که کمبود TET2 داشتند را مورد بررسی قرار دادند.

❇ این مطالعه نشان داد که عدم بیان TET2 منجر به نقص در سد روده‌ای می‌شود و باکتری‌هایی که در روده زندگی می‌کنند می‌توانند به خون و اندام‌های محیطی گسترش پیدا کنند. گسترش باکتری منجر به رهایش مولکول‌های التهابی در خون می‌شود که به نوبه خود موجب افزایش تکثیر سلول‌های بنیادی خون‌ساز می‌شود که TET2 را بیان نمی‌کنند.

❇ سال‌ها پیش از اینکه بیمار دچار سرطان شود، تغییراتی در بدن رخ می‌دهد. تکنیک‌هایی برای شناسایی این بیماران وجود دارد و اکنون با این مقاله می‌دانیم که سیگنال‌های باکتریایی در پیش‌برد بیماری نقش مهمی دارند.

❇ پزشکان در حال حاضر ابزارهای غربال‌گری ژنتیکی برای شناسایی بیماران مبتلا به CHIP را دارند، اما مشخص نیست چرا بعضی از افراد pre-leukemic myeloproliferation را تجربه می‌کنند و برخی خیر. مطالعه جدید نشان می‌دهد که باکتری‌های روده نقش مهمی ایفا می‌کنند.

❇ به طور طبیعی باکتری‌هایی مانند لاکتوباسیلوس، در روده قرار دارند و نمی‌توانند از سد روده‌ای عبور کنند. موش‌هایی با نشانه‌های pre-leukemic myeloproliferation دارای باکتری‌های روده‌ای بودند که در مکان‌هایی که نباید حضور داشته باشند مانند خون و طحال مشاهده شدند. این موش‌ها هم‌چنین دارای interleukin-6 افزایش یافته بودند. شکسته شدن سد روده‌ای می‌تواند توسط عفونت‌های گوارشی ایجاد شود. جهش در TET2 نیز می‌تواند عامل دیگر از بین رفتن این سد باشد که موجب تغییر مکان باکتری‌ها می‌شود.

❇ آنتی‌بیوتیک‌ها و بلوک سیگنال‌های interleukin-6 موجب بازگشت شرایط pre-leukemic myeloproliferation می‌شود. غربال‌گری ژنتیک می‌تواند جهش‌های TET2 و نشانه‌های اولیه تغییرات سلول‌های بنیادی خون‌ساز را از ۱۰ تا ۱۵ سال قبل از سرطان تشخیص دهد. بلوک سیگنال‌های باکتریایی می‌تواند باعث جلوگیری از بروز pre-leukemic myeloproliferation و کاهش خطر ابتلا به سرطان شود.

? مترجم: نگین سعیدی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن