بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسسرطان

تأثیر سیگنال‌‌ها بر رشد سلول‌های سرطانی

بخش خارجی یک سلول سرطانی به‌وسیله سیگنال‌ها بمباران می‌شود. آن‌ها از سیستم ایمنی، بافت‌های پشتیبان و سایر ساختارها می‌آیند. اما چگونه این سیگنال‌ها بر سرطان اثر می‌گذارند؟ یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سیگنال‌ها وارد سلول شده و آن‌ها را تحت تآثیر قرار می‌دهند. این نتایج می‌تواند یک راه جدید برای درمان‌ سرطان باشد.


چگونگی ورود این سیگنال‌ها به داخل سلول بر پاسخ‌های سلول سرطانی و توانایی آن برای تکثیر و حرکت اثر دارد. دانشمندان ارتباط بین مولکول‌های خاص مسؤول بلعیدن سلول‌های سرطانی و توانایی آن برای فعال کردن ژن‌های سرکوب کننده تومور را پیدا کرده‌اند.

آزمایشگاه Merajver، بر روی یک پروتئین کلاترین متمرکز شده‌اند که بر مسیر ورود متابولیت‌ها، هورمون‌ها و پروتئین‌های دیگر به سلول اثر می‌گذارد. چاله‌های پوشش داده شده با کلاترین، اندک اندک بر روی سطح سلول‌های خودشان فرو می‌ریزند و این مولکول‌ها را به درون خود می‌کشند.

در این مطالعه، محققان سلول‌های سرطان پستان را که پروتئین PTEN را بیان نمی‌کند، مورد بررسی قرار دادند. پروتئینی که در یک سوم سرطان‌های سینه حذف شده و یا جهش می‌یابد. آن‌ها مشاهده کردند که PTEN نقش مهمی در پویایی چاله‌های پوشش داده شده با کلاترین دارد. تغییر این پویایی با حذف PTEN منجر به تشکیل حفره‌های کوتاه مدت می‌شود.

چاله‌های پوشش داده شده با کلاترین که بیش از ۲۰ ثانیه عمر نمی‌کنند معمولآ اهمیت زیادی نداشتند. یکی از محققان می‌گوید: ما متوجه شدیم که آن‌ها برای ورود سیگنال از خارج از سلول به داخل سلول مهم هستند.

بسیاری از سرطان‌ها به علت مشکلات سیگنال سلولی رشد می‌کنند. سیگنال‌ها باید از خارج سلول به هسته برسند تا پروتئین تولید کنند. اگر سیگنال تغییر داده شود، آن چیزی که سلول می‌سازد تغییر می‌کند و رشد سلول نیز تغییر می‌کند. این مطالعه نشان می‌دهد چاله‌هایی که به مدت طولانی با کلاترین پوشانده شده‌اند، برای کنترل سیگنال‌هایی که به سلول وارد می‌شوند استفاده می‌شوند. علاوه بر این، PTEN سیگنال‌های چاله‌های پوشش داده شده با کلاترین را تغییر می‌دهد و سرطان را تهاجمی‌تر می‌کند.

PTEN و دیگر ژن‌های سرکوب کننده تومور، اهداف مطلوب برای درمان سرطان هستند. اما هنوز دارویی برای بازیابی این ژن‌های جهش یافته یا حذف شده، کشف نشده است.محققان امیدوارند با درک نقش PTEN، یک رویکرد جدید برای کاهش عملکرد این مهار کننده سرطانی فراهم کنند. آن‌ها در حال برنامه‌ریزی برای مشاهده سیگنال‌های مربوط به انواع دیگر سرطان هستند.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن