بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییمتابولیسم

تأثیر صبحانه‌ی پر انرژی بر سلامت قلب

? صبحانه مهم‌ترین وعده ی غذایی در روز است؛‌اخیرا دانشمندان در یک مطالعه ،این موضوع را به اثبات رسانده اند.‌‌‌ در مرکز CNIC محققان نشان داده اند که صبحانه‌ی پر انرژی برای محافظت قلب و رگ‌های خونی در برابر بیماری‌ها ضروری است.

? افرادی که مرتبا خوردن صبحانه را پشت گوش می اندازند احتمالا به طور کلی شیوه زندگی ناسالمی دارند.تحقیقات نشان داده است که این عادت بدی است که مردم باید با تغییر دادن آن،‌‌ ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهند.محققان مرکز CNIC اولین گروهی بودند که نتایج قابل اطمینانی از ارتباط بین عادات مربوط به صبحانه و بیماری تصلب شرائین (atherosclerosis) فراهم کردند. (در این بیماری پلاک هایی از جنس چربی ،کلسترول ،کلسیم و سایر موادی که در بدن هستند ایجاد می‌شود و با رسوب در رگ‌های خونی باعث اختلال در جریان خون و درنتیجه ایجاد اختلالات قلبی می‌شوند.) عواملی مثل سیگار کشیدن ،عدم فعالیت بدنی و عادات غذایی می‌توانند ریسک ابتلا به آترواسکلروز را افزایش دهند.

? محققان در بررسی خود از تصویر برداری با فراصوت به صورت غیر تهاجمی برای مشاهده ی پلاک‌های درون شریان‌ها استفاده کردند.
دسته بندی افراد براساس عادات خوردن صبحانه :
۱- صبحانه پر انرژی: بیشتر از ۲۰ % کالری دریافتی روزانه
۲- صبحانه‌ی کم انرژی: بین ۵ تا ۲۰% کالری دریافتی روزانه
۳-‌ نخوردن صبحانه:‌ کمتر از ۵% کالری دریافتی روزانه

برای افرادی که صبحانه نمی‌خورند احتمال ایجاد پلاک ۱.۵ برابر افراد گروه اول است.حتی دربرخی شریان‌های خاص ریسک ابتلا ۲.۵ برابر بود.(هیچکدام از افراد مورد آزمایش سابقه‌ی بیماری قلبی نداشتند.)

✅ نتایج اخیر به ما کمک می‌کنند نشانگرهای خطر دقیق‌تری برای تصلب شرائین در اختیار داشته باشیم تا به پیشگیری بهتر سکته‌های قلبی،سکته‌های مغزی و مرگ ناگهانی بپردازیم.

?ترجمه: مهرنوش لک

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تأثیر صبحانه‌ی پر انرژی بر سلامت قلب – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن