میکروبیوم

تأثیر میکروبیوم دهان بر علائم سیروز کبدی

در درمان اختلالات شدید کبدی مانند سیروز، استاندارد مراقبت از بیمار بر دندان متمرکز نیست. مراقبت‌های روزانه برای درمان بیماری‌های دهان، نقش مهمی در کاهش التهاب و سموم در خون و بهبود عملکرد شناختی در مبتلایان به سیروز کبدی دارد. هدف از این مطالعه تعیین اثر درمان پریودنتال در سیروز با ارزیابی اندوتوکسمی، التهاب، شناخت و کیفیت زندگی بود.


سیروز کبدی یک بیماری رو به رشد در ایالات‌متحده است و از نشانه‌های آن وجود بافت اسکار در کبد است. عوارض سیروز شامل عفونت در سراسر بدن، انسفالوپاتی کبدی و ایجاد سموم در مغز ناشی از بیماری پیشرفته کبدی است. علائم انسفالوپاتی کبدی شامل سردرگمی، تغییر در خلق‌وخو و اختلال عملکرد شناختی است.

مطالعات گذشته نشان داده است میکروبیوتای روده و بزاق در افراد مبتلابه سیروز دچار تغییرات می‌شود که می‌تواند منجر به بیماری لثه و افزایش خطر ابتلا به عوارض ناشی از سیروز شود. هم‌چنین افراد مبتلابه سیروز کبدی دارای التهاب در سراسر بدن هستند که با انسفالوپاتی کبدی همراه است.

محققان دو گروه از داوطلب‌هایی که سیروز و پریودنتیت داشتند، موردمطالعه قراردادند. گروه مداخله مراقبت‌های پریودنتال، شامل تمیز کردن دندان‌ها و حذف سموم باکتریایی از دندان‌ها و لثه دریافت کرد. گروه کنترل مراقبت دهان و دندان نداشت. محققان، خون، بزاق و نمونه مدفوع داوطلبین را قبل و 30 روز پس از درمان جمع‌آوری کردند. هر داوطلب آزمون استانداردی برای اندازه‌گیری عملکرد شناختی قبل و بعد از درمان انجام داد.

بزاق/مدفوع برای ترکیب میکروبیومی و سرم برای نمره MELD، اندوتوکسین و پروتئین متصل به لیپوپلی ساکارید (LBP) و نشانگرهای

ایمنی التهابی(IL-1β ،IL-6، هیستاسین 1، 3 و 5 و لیزوزیم) در روز اول و روز 30 جمع‌آوری شد. عملکرد شناختی و کیفیت زندگی یز به‌طور مشابه مورد بررسی قرار گرفتند.

در گروه مداخله، سطح باکتری‌های مفید روده افزایش‌یافته بود که می‌تواند منجر به کاهش التهاب شود. هم‌چنین سطح باکتری‌های تولیدکننده اندوتوکسین در بزاق در مقایسه با گروه کنترل کاهش‌یافته بود. گروه کنترل افزایش سطح اندوتوکسین در خون را در یک دوره زمانی مشابه نشان داد. بهبود در گروه مداخله می‌تواند به کاهش در التهاب دهان منجر شود که منجر به التهاب سیستمیک پایین‌تر می‌شود.

عملکرد شناختی نیز در گروه مداخله بهبودیافته است که نشان می‌دهد میزان التهاب کاهش‌یافته در بدن ممکن است برخی از علائم انسفالوپاتی کبدی را در افرادی که قبلا درمان‌های استاندارد دریافت می‌کردند را به حداقل برساند.

لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن