بیوتکنولوژی پزشکی

تأثیر میکروبیوم، گیاهان دارویی و پروبیوتیک‌ها بر طول عمر

تغییر در باکتری‌های روده‌ای با سن و بیماری‌های مزمن مرتبط است. تحقیقات نشان می‌دهد که مورد هدف قرار دادن میکروبیوم‌ به عنوان بخشی از محور روده- مغز ممکن است بر رویکرد درمانی در برابر برخی از شرایط مرتبط با سن تأثیر گذارد. ترکیبی از فرمول پروبیوتیک‌ها و مکمل گیاهان دارویی که در طب سنتی هندی استفاده می‌شود، می تواند ۶۰٪ طول عمر را افزایش دهد و از التهاب، استرس اکسیداتیو و مقاومت به انسولین جلوگیری کند. این ترکیب هم‌چنین موجب بهبود عملکرد میتوکندری می‌شود.


ترکیبی از پروبیوتیک‌ها و Prebiotic Triphala می‌تواند به پیش‌گیری یا درمان اختلالاتی از جمله دیابت و چاقی، التهاب مزمن، افسردگی، سندرم روده تحریک پذیر و شاید سرطان کمک کند.

هیچ تئوری نمی‌تواند به اندازه کافی فرآیندهای درگیر در پیری را توضیح دهد، اما یک روش تأیید شده برای افزایش طول عمر، محدودیت کالری است. این نشان می‌دهد که چگونگی جذب مواد غذایی در دستگاه گوارش (GIT) نقش مهمی در پیری و طول عمر دارد.

تغییر در سن با تغییر در ترکیب میکروبیوتای روده همراه است. در افراد سالخورده کاهش در Firmicutes، افزایش در Bacteriodetes، کاهش Bifidobacteria spp.، افزایش در پروتئوباکتری‌های ضد التهابی همراه با کاهش تنوع کلی وجود دارد.

محور روده- مغز نشان دهنده یک ارتباطی دو طرفه بین روده و مغز است که سیگنال‌های متابولیکی، ایمونولوژیک، غدد درون ریز و نورونی را به طور مستقیم از باکتری‌‌ها ‌ و متابولیت‌ها دریافت می‌کند. بنابراین از میکروبیوتای روده می‌توان به عنوان یک هدف برای مداخله درمانی در برابر بیماری‌های مرتبط با سن استفاده کرد.

سویه‌های خاصی از باکتری‌های پروبیوتیک اثرات مثبت در بهبود علائم عصبی، ایمنی، کاهش التهاب و کاهش طول عمر نشان داده‌اند. در این مطالعه برای آزمایش این فرضیات، از Latobacillus و Bifidobacteria همراه با مکمل گیاهی prebiotic غنی از پلی فنل به نام (Triphala (TFLA و ترکیبی از میوه‌هایی که در طب سنتی Ayurveda استفاده شد.

با افزایش سن، توان بدن برای مقابله با استرس‌ها کاهش می‌یابد. این استرس‌ها موجب برهم خوردن تعادل بدن و در نتیجه بروز التهاب، استرس اکسیداتیو و اختلال کنترل متابولیک و آسیب‌های میتوکندری می‌شود. تاکنون هیچ درمان یا رژیم غذایی خاصی برای کنترل عوارض مرتبط با افزایش سن وجود نداشته‌است. حفظ تعادل میکروبیوتای روده با استفاده از پروبیوتیک‌ها ممکن است موجب تأخیر در شروع بیماری‌های مزمن و افزایش طول عمر شود.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن