بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

تأثیر میکروب‌ها بر برداشت اشتباه ما از تاریخ آب و هوایی کره زمین

✅ تاکنون از گازهای محبوس شده در درون مغزه‌های یخی یا همان نمونه‌های یخی استخراج‌شده از یخچال‌های قطبی، به‌عنوان روشی برای اندازه‌گیری گازهای گلخانه‌ای موجود در اتمسفر در زمان‌های گذشته استفاده می‌شد. ولی یک تحقیق جدید از دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد که این مغزه‌ها آن‌قدر هم که ما فکر می‌کنیم استریل نیستند، زیرا مشاهده شده است که میکروب‌ها، این گازهای رقیق موجود در برف‌ها را در قطب‌های شمال و جنوب به مصرف می‌رسانند.


?روند تبدیل برف‌های قطبی به یخ ممکن است دهه‌ها به طول بیانجامد و این تحقیق جدید متذکر می‌شود که ممکن است میکروب‌ها طی این زمان بر میزان گازهای رقیق مانند متیل برومید و متیل کلرید باقی‌مانده در برف، تأثیر گذاشته و از این طریق باعث ایجاد یک خطای عمده در پیش‌بینی‌های صورت گرفته از تاریخ آب‌وهوای زمین شده باشند.

?تاکنون این‌طور فرض می‌شد که برف‌های قطبی و محیط‌های یخ‌بسته، خالی از حیات هستند. اما اخیرا یک تحقیق به ما نشان داده که باکتری‌ها توان زنده ماندن در دو قطب را دارند و می‌توانند برای صدها هزار سال در این شرایط زنده مانده و متابولیسم فعال داشته باشند. هرچند هنوز چنین فعالیت متابولیکی که تا امروز ادامه داشته باشد، مشاهده نشده است.

?حالا محققین برای اولین بار و با کنترل روندهای فیزیکی و شیمیایی این فرایند، موفق به مشاهده مستقیم این فعالیت متابولیکی خاص در برف‌های قطب‌های شمال و جنوب شده‌اند. نتایج به‌دست‌آمده از این تحقیق همچنین به‌طور غیرمستقیم به «امکان وجود حیات در محیط‌های مرگبار» در اخترزیست‌شناسی اشاره می‌کند و همچنین نشان می‌دهد که این فعالیت‌های میکروبی ممکن است بر برداشت ما از تاریخ تغییرات آب و هوایی تأثیر گذاشته باشند.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

تأثیر میکروب‌ها بر برداشت اشتباه ما از تاریخ آب و هوایی کره زمین – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن