ایمنی درمانیسرطان

تأثیر کراتین در ایمنی درمانی سرطان

دانشمندان برای اولین بار دریافتندکه کراتین، با ذخیره و توزیع انرژی سبب تقویت سلول‌های CD8 T (موسوم به سلول‌های T) در مبارزه با سرطان می‌شود؛ آن‌ها در ادامه، روشی ترکیبی برای مبارزه با سرطان، ثبت اختراع کردند.


طبق یافته‌های آن‌ها، لنفوسیت‌های T نفوذکننده به درون تومورسرطانی، دارای تعداد بیشتری مولکول‌ انتقال‌دهنده کراتین بر روی سطوح خود هستند که میزان کراتین بیشتری جذب‌کنند. سپس در آزمایش‌های خود از مدل موش‌های ژنتیکی استفاده‌ کردند که سلول‌های T کشنده آن‌ها دچار نقص در ژن‌های CrT یا Slc6a8 بودند که این ژن‌ها وظیفه تولید مولکول‌های انتقال‌دهنده کراتین را برعهده داشتند، که طی این آزمایش دریافتند موش‌هایی که سلول‌های T کشنده آن‌ها قادر به گرفتن کراتین نیستند، توانایی کمتری در مبارزه با تومورها دارند.

کراتین به صورت طبیعی در انسان و سایر مهره‌داران در درجه اول در کبد و کلیه‌ها تولید می‌شود و انسان‌ کراتین اضافی را از طریق رژیم‌ غذایی خود مثل گوشت و ماهی به عنوان منابع اصلی دریافت می‌کند. علاوه بر این منابع طبیعی، ورزشکاران برای به‌دست آوردن توده‌ی عضلانی و بهبود عملکرد خود از مکمل‌های کراتین استفاده می‌کنند. سلول‌هایی که میزان انرژی بالایی دارند مانند سلول‌هایی که در بافت عضلانی و مغزی یافت می‌شوند نیز از کراتین برای ذخیره انرژی اضافی و استفاده در هنگام نیاز بهره می‌برند.

این یافته‌های جدید، سلول‌های T کشنده را به لیست سلول‌های وابسته به کراتین اضافه می‌کند که همه آن‌ها از دو منبع قدرت مجزا استفاده می‌کنند؛ دقیقاً مانند اتومبیل‌های هیبریدی اولین منبع انرژی یک فرایند متابولیک است که شبیه به یک موتور سوخت است و مواد مغذی مانند گلوکز، اسیدهای آمینه و چربی‌ها را به ATP (واحد انرژی سلول‌ها) تبدیل می‌کند و منبع ثانویه نیروگاه کراتین است که مانند باتری ماشین هیبریدی انرژی اضافی را جذب می‌کند (در این حالت ATP) و در صورت کمبود سوخت آن را رها می‌کند.

این سیستم موتور ترکیبی با کراتین، سلول‌های T کشنده را قادر می‌سازد تا در محیطی که مجبورند با سلول‌های تومور به سرعت در حال رشد، برای مواد غذایی رقابت کنند، از بیشترین منابع انرژی در دسترس خود استفاده کنند.

در ادامه، استراتژی ترکیبی را آزمایش کردند که طبق آن، ترکیب کراتین و anti-PD-1 blockade therapy به‌ صورت هم افزایی عمل کردند و مقیاس‌های متابولیکی را به نفع سلول‌های T تغییر دادند و سبب مبارزه بهتر در برابر سرطان شدند. چهار موش از پنج موشی که این روش ترکیبی را دریافت کردند، توانستند تومور‌های سرطان روده بزرگ را کاملاً ریشه‌کن کنند.

محققان توصیه می‌کنند که افراد قبل از وارد کردن مکمل جدیدی مانند کراتین در برنامه معمول خود، با پزشک مشورت کنند. زیرا این مکمل‌ها می‌توانند خطرات ناشی از تداخل‌های دارویی و سایر عوارض جانبی را به همراه داشته باشند و این نگرانی وجود دارد که استفاده طولانی مدت از کراتین در دوزهای زیاد باعث آسیب به کبد وکلیه‌ها یا قلب شود.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
توسط
Bioengineer.org
منبع
Journal of Experiment Medicine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن