بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبیتثبیت نیتروژنکارایی مصرف نیتروژن

تأثیر کم کاهش میزان نیتروژن دریاچه بر شکوفایی جلبکی

دریاچه هایی که از شکوفایی جلبک های مضر رنج می برند، ممکن است به کاهش بارگیری نیتروژن مصنوعی پاسخ ندهند. بسیاری از جلبک های سبز آبی که مسئول شکوفایی آب می باشند می توانند نیتروژن موجود در آب را از بین ببرند و به همین دلیل محققین آب باید تلاش خود را برای حذف فسفر از دریاچه ها برای مقابله با شکوفه های جلبک متمرکز کنند.


در پدیده اوتریفیکاسیون تثبیت نیتروژن بیولوژیکی مانع از پاسخ دریاچه به کاهش بارگیری نیتروژن میشود.

از سال ۱۹۶۹، محققان با اضافه کردن مقادیر مختلف کربن، نیتروژن و فسفر، در دریاچه مواد مغذی مسئول شکوفایی جلبک را مورد بررسی قرار دادند. در طول آزمایش، محققان به طور مداوم فسفر را اضافه کرده اند.

با این حال، چهل سال پیش، محققان شروع کردند به کاهش مقدار نیتروژن که به دریاچه اضافه می کردند، و از سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳، بارگیری مصنوعی نیتروژن را به صفر کاهش دادند. با وجود این کاهش چشمگیر در نیتروژن، شکوفایی جلبک همچنان به پوشش دریاچه ادامه می دهد.

محققین تقریبا ۵۰ سال به بررسی نقش نیتروژن مصنوعی در جلبک های گیاهی پرداخته اند و این آخرین نتایج به وضوح نشان می دهد که توقف بارگیری نیتروژن در دریاچه تاثیر کمی بر اندازه یا مدت زاد و ولد جلبک دارد.

آنها دریافتند تعدادی از گونه های جلبک با تثبیت نیتروژن اتمی که در آب حل شده است، می توانند با کمبود نیتروژن مواجه شوند و فسفر عامل اصلی گسترده شدن جلبک در محیط های دریاچه است.این نتایج دلالتهای واضح برای سیاست هایی برای کاهش شکوفایی جلبک ها دارد.

شکوفه های جلبک سبب رشد ناخوشایندی در قسمت های آبی می شود که می توانند سموم مضر برای انسان و حیوانات تولید کنند، بر آب آشامیدنی تأثیر می گذارد، باعث کم اکسیژن “مناطق مرده” می شود که باعث کشتن ماهی و عواقب منفی دیگر می شود. بسیاری از دریاچه های آب شیرین در سراسر جهان، از جمله دریاچه اروی، دریاچه وینپیگ و دریاچه تایو، مدت زمان زیادی است که از شکوفه های جلبک رنج می برند.

تحقیقات در حوزه آزمایشگاه های IISD، آزمایشگاه آب شیرین جهان، فسفر را به عنوان عامل اصلی جلبک های جلبک در دریاچه ها در دهه ۱۹۷۰، در یک آزمایش پیشگامانه در یک اکوسیستم کامل دریاچه، شناسایی کرد.

مترجم: اعظم السادات موسوی زاده

☑️ لینک خبر

☑️ لینک مقاله

☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست

☑️ عضویت در کانال زیست فن

تأثیر کم کاهش میزان نیتروژن دریاچه بر شکوفایی جلبکی – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن