بیوتکنولوژی کشاورزی

تأثیر گیاهان مهاجم بر اجتماعات میکروبی خاک

✅ لورا میرسون نمونه‌هایی از گیاه نی را از قاره‌های مختلف جمع آوری و در باغچه ای در دانشگاه Rhode Island کشت داده است. این گیاهان همگی از یک گونه یکسان اما دارای اجداد متفاوت هستند. این پژوهش نشان می‌دهد که حتی زمانی که دو گیاه با اجداد متفاوت در کنار هم با شرایط یکسان اکوسیستمی رشد کنند، اجتماعات باکتریایی خاک برای هر کدام از آن‌ها با دیگری متفاوت خواهد شد. این کشف به درک چگونگی موفقیت مهاجم‌های گیاهی و شرایطی ضروری برای موفقیت آن‌ها کمک می‌کند.


?این تقریبا به این معنی است که دودمان‌های مختلف، خود، اجتماعات میکروبی خاک را کشت می‌دهند. مسئله شگفت آور، شباهت بسیار زیاد اجتماعات نی مهاجم در کالیفرنیا و Rhode Island به اجتماعات میکروبی نسبت به یک جمعیت بومی یا مهاجم است. یکی از نشانه‌های تکاملی رده‌های مختلف گیاهی این است که نسبت به اجتماعات میکروبی مشابه گیاهان خویشاوند خود بسیار قوی هستند.

?برخلاف تصور قبلی دانشمندان، اجتماعات باکتریایی خاک، بیشتر توسط اجداد گیاهی به وجود آمده اند تا از طریق فاکتور‌های زیستی. بر اساس یافته‌های این پژوهش، محیط زیست اجتماعات میکروبی را کنترل نمی‌کند. وقتی دو جمعیت کنار هم‌دیگر رشد می‌کنند، اجتماعات میکروبی خاک‌های آن‌ها باید بیشتر از جمعیت‌های دور، به هم شباهت داشته باشد. اما نتایج پژوهش نشان می‌دهد که در این مورد خاص، این موضوع صحت ندارد و این گیاه است که اجتماعات میکروبی در خاک خود را حتی در سطوح زیرگونه کنترل می‌کند. آن چه که در سطح میکروبی رخ می‌دهد، بر سازگاری و مسائل مربوط به شیمی گیاهان موثر است که خود بر فعل و انفعالات درون گیاه تاثیر می‌گذارد.

?پژوهشگران متوجه شدند میکروب‌های مربوط به نی‌های بومی، نسبت به نی‌های مهاجم، شامل انواع بیشتری باکتری می‌شدند که به گیاه توانایی دفاع در مقابل حمله دشمنان را می‌دهد. گیاهان مهاجم نیازی به ترویج این روش‌های دفاعی در مقابل اجتماعات میکروبی نداشتند.

این نتایج در فهم بیشتر چگونگی موفقیت و سازگاری گونه‌های مهاجم اهمیت بسیاری دارند. میکروب‌ها در کنترل اتفاقاتی که در یک اجتماع گیاهی رخ می‌دهد اهمیت دارند. آن‌ها با انتخاب اجتماعات میکروبی ویژه، اکوسیستم خود را از پایین به بالا مهندسی می‌کنند. این پژوهش نشان می‌دهد که موفقیت این گیاهان به عنوان مهاجم، به این دلیل است که آن‌ها از کشت و ترویج اجتماعات میکروبی برای دفاع از خود آزاد هستند.

?ترجمه: آذین منصوری

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی

☑️عضویت در کانال زیست فن

تأثیر گیاهان مهاجم بر اجتماعات میکروبی خاک – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن