آینده نگریبازار بیوتکنولوژیمغز و کامپیوتر

نحوه تاثیر پذیری تکنولوژی آینده از علم بیوتکنولوژی

Nicole Spit یک طراح هلندی است و به دنبال تولید محصولات بیوتکنولوژی متفاوت است. امروزه بیوتکنولوژی سیستم سلامت را بسیار متحول کرده است و به زودی نیز وارد زندگی روزمره ما خواهد شود اما آیا ما برای آن آمادگی لازم را داریم؟


او از ما می‌خواهد در مورد حالت‌های ممکن پیش رو فکر کنیم و مسائل اخلاقی مرتبط با آن را نیز در نظر بگیریم زیرا آینده‌ی وابسته به بیوتکنولوژی بیش از آن چه فکر کنیم با ما نزدیک است.

حوزه بیوتکنولوژی سنتزی به سرعت در حال پیشرفت است و شرکت‌های بزرگ حوزه تکنولوژی در زمینه بیوتکنولوژی سرمایه‌گذاری‌های عظیمی می‌کنند. اگر این شرکت‌ها شروع به تولید محصولات تجاری وابسته به بیوتکنولوژی کنند چه خواهد شد؟

تصور دانشمندان این است که در آینده از ترکیب علم الکترونیک و سلول‌های زنده در تولید محصولات استفاده خواهد شد. همان‌طور که در الکترونیک ما ابزار برنامه نویسی داریم، سلول‌ها را نیز میتوان با نوشتن دستوراتی در DNAشان برنامه‌نویسی کرد.

از بین آنچه تاکنون با این رویکرد تولید شده است می‌توان به این موارد اشاره کرد: حلزون‌هایی که آلودگی هوا را دنبال می‌کنند، زیست تاتوهای کلروپلاست که می‌توانند انرژی و مواد مغذی بیشتری را برای بدن تامین کنند.

Nicole Spit امید از آینده‌ای می‌دهد که در آن محصولاتی تحت تاثیر و برپایه علم بیوتکنولوژی سنتزی طراحی شوند. این مساله در عین حال که انگیزه تولید را بالا می‌برد اما نوعی هشدار هم درباره عواقب استفاده از این محصولات به همراه دارد.

امروزه توانایی ما برای خواندن، نوشتن و تغییر DNA موجودات روز به روز در حال افزایش است، در نتیجه می‌توانیم آنچه را تاکنون تنها افسانه‌های علمی به نظر می‌آمد، عملی کنیم و تا ده سال آینده امکان تولید تمام آن موارد را خواهیم داشت.

او می‌گوید ما از فعالیت‌ کدهای DNA در حیوانات استفاده خواهیم کرد، آن را در انسان و حیوان تغییر خواهیم داد. هرچند عملی کردن این ایده مهیج به نظر می‌رسد اما گاهی قبل از عملی کردن آن‌ها ابتدا باید به جوانب آن فکر کنیم.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن