آببیوتکنولوژی کشاورزیمحصولات غذایی GMO

تارهای کشنده، هدفی برای تولید گیاهان مقاوم‌‏تر

داشتن ریشه‌های وسیع‌‏تر و عمیق‏‌تر از ویژگی‏‌های گیاهان مقاوم به شرایط سخت محیطی مانند کمبود آب و ریزمغذی‏‌هاست. اخیراً قدم دیگری در این جهت با بررسی مکانیسم‏‌های تکوین تارهای کشنده برداشته شده است. افزایش تارهای کشنده باعث افزایش سطح تماس ریشه با محیط و جذب بهتر آب و ریزمغذی‌ها می‌شود.


پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا، با بررسی مکانیسم‏های پساترجمه در سلول‌‏های پیش‏ساز تار کشنده، دو پروتئین تنظیمی جدید یافتند که در سرنوشت این سلول‏‌ها نقش ایفا می‌‏کنند.

پروتئین SERRATE که در تولید میکرو RNA ها و splicing نقش دارد باعث کاهش نسبت سلول‏‌هایی می‌‏شود که به تارهای کشنده تمایز پیدا می‏‌کنند. برخلاف آن، پروتئین GRP8 این نسبت را افزایش می‌‏دهد. GPR8 یک پروتئین متصل‏‌شونده به RNA است که بیان ژن‏‌های دخیل در تحمل تنش را تحت تأثیر قرار می‏‌دهد. پیشتر نیز کشف شده بود که بیان این پروتئین در شرایط تنش افزایش می‌‏یابد.
در این مطالعه مشخص شد آرابیدوپسیس‌‏های تراریخت با بیان GRP8 بیشتر، در شرایط کمبود فسفر، تحمل بیشتری نسبت به آرابیدوپسیس‌‏های معمولی نشان می‌دهند. همچنین تعداد تارهای کشنده در این گیاهان و گیاهانی که SERRATE کمتری بیان می‏‌کردند، بیشتر بود.

گام بعدی این مطالعات، بررسی این مسیر بر روی گیاهان ارزشمند زراعی است.

ترجمه: محسن رحیمی نژاد

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن