بیوتکنولوژی جلبکفتوسنتزفناوری های همگرا

راهکار جدید جلبک ها جهت تامین نور مورد نیاز برای فتوسنتز

موجودات فتوسنتزکننده در اقیانوس،یا درسطح آب قرار دارند و یا در لایه های زیرین سطح زندگی می کنند. آن دسته از ریزجاندارانی که در سطح آب قرار دارند، نور کافی برای عملیات فتوسنتز را در اختیار دارند.اما حضورشان باعث فیلتر کردن نور و کاهش تعداد فوتون هایی می شود که به لایه های زیرین می رسد. در این حالت، ریز جانداران تک سلولی فتوسنتز کننده مانند جلبک های کریپتوفیت (cryptophyte algae)، وارد رقابت شده و از سیستم مهندسی شده ی ذاتی خود استفاده می کنند.


درون یک سلول کریپتوفیت، در زمان بسیار کوتاهی،انرژی نور خورشید بین هزاران مولکول جذب کننده ی نور تبادل می شود. این جابجایی انرژی که از یک مولکول به مولکول دیگرصورت می گیرد، منجر به ایجاد ارتعاش در مولکول ها می شود. افزایش ارتعاشات،هنگامی که نور توسط این جلبک ها جذب می شود، واکنش های زنجیری را شروع می کند که امکان جذب بیشتر و سریعتر انرژی نور خورشید را فراهم می سازد.

حتی در روزهای آفتابی، نور خورشید، منبع ضعیفی برای تامین فوتون برای فتوسنتز کننده ها در لایه های زیرین آب اقیانوس است و در این شرایط، امکان راه اندازی واکنش های آنزیمی در فرآیند فتوسنتز -با هدف تولید غذا- وجود ندارد. اینجاست که اهمیت ارتعاشات مولکولی روشن تر می شود.

این عملیات از پیش مهندسی شده در جلبک های کریپتوفیت، می تواند الهام بخش بهبود و ساخت سیستم ها و سنسور های جذب نور باشد.

ترجمه و آماده سازی: عرفان داوری

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن