مهندسی ژنتیک

تبدیل بیابان به جنگل به کمک جوجوبا

✅براساس نظریه دانشمندان دانشگاه اوزاکای ژاپن، کاشت جوجوباهای مقاوم به خشک‌سالی می‌تواند بیابان‌ها را به جنگل تبدیل کند!


?جوجوبا، گیاهی که از روغن آن به‌طور گسترده‌ای در محصولات آرایشی و زیبایی استفاده می‌شود، مقاومت بالایی نسبت به خشک‌سالی و شوری خاک دارد. هرچند امکان تولید انبوه آن برای کشاورزی تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است.
به خاطر ارزش اقتصادی بالقوه این گیاه، محققین «آزمایشگاه مهندسی زیستی و بیوانرژی گیاهی» در دانشگاه اوزاکا، مشغول تحقیق روی امکان پرورش جوجوبا به‌عنوان منبع ژنتیکی گیاهی در پروژه‌های جنگل‌کاری هستند.

?در این خصوص و برای بالا بردن ضریب تأثیر کلون کردن گیاهان، محققین یک روش کشت بافت جدید ابداع کرده‌اند که دارای ترکیب جدیدی از هورمون‌های گیاهی است. آن‌ها همچنین موفق شده‌اند اولین عملیات انتقال ژن را برای بهبود واریته‌های جوجوبا با استفاده از اگروباکتریوم و نشانگرهای DNA پیشرفته به پایان برسانند.

?به خاطر نتایج مثبت این مطالعه، تولید ثابت جوجوبا در بیابان‌ها، منجر به افزایش ذخیره روغن جوجوبا گردیده که اکنون این ذخایر برای فروش در ژاپن در دسترس هستند.

?به گفته دانشمندان، این اولین قدم به‌سوی تبدیل پیوسته بیابان‌ها به جنگل از طریق کشاورزی است و انتظار می‌رود که این گیاه حتی در بیابان‌های خالی از سکنه مصر نیز به‌کاربرده شود و امکان امرارمعاش در این نواحی را برای کشاورزان فراهم نماید.

#ذخایر_ژنتیکی

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تبدیل بیابان به جنگل به کمک جوجوبا – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن