بیوتکنولوژی جلبکسوخت زیستی

سرمایه‌گذاری برای تبدیل جلبک‌ها به سوخت‌های دیزلی

محققان دانشگاه میشیگان با دریافت بودجه دو میلیون دلاری از دپارتمان انرژی امریکا، قصد دارند تا وعده ساخت جلبک‌ها به عنوان یک منبع سوخت‌زیستی برای موتورهای دیزلی را به یک واقعیت تبدیل کنند. هدف آن‌ها ایجاد سوخت‌های جلبکی است که با موتورهای دیزلی موجود کار کنند و انتشار گازهای گلخانه‌ای را در مقایسه با سوخت‌های دیزلی معمول تا 60 درصد کاهش دهند.


سوخت‌های زیستی مبتنی بر جلبک به عنوان یک جایگزین زیست‌محیطی مناسب برای سوخت‌های دیزلی رایج هستند که سطوح بالایی از گازهای گلخانه‌ای را در هنگام سوختن تولید می‌کنند. طبق گفته دپارتمان انرژی، جلبک پتانسیل تولید میلیاردها گالن سوخت تجدید پذیر دیزلی، بنزینی و جت را دارد. این سهم می‌تواند برای رسیدن به استانداردهای سوخت تجدید پذیر حیاتی باشد. تا سال 2022، 36 میلیارد گالن سوخت حمل‌ونقل در امریکا فروخته می‌شود که باید از منابع ترکیبی حاصل آمده باشد.

به گفته Cardinale -مدیر مؤسسه همکاری UM-: “این یکی از اولین تیم‌های تحقیقاتی در جهان است که تمام راه‌های طراحی مواد اولیه سوخت‌های زیستی پایدار در تالاب‌های فضای باز برای پالایش سوخت را به کار گرفته است؛ به‌ طوری که یک موتور دیزلی تمیزتر و سازگارتر با محیط‌زیست را راه‌اندازی ‌کند.”

به گفته Cardinale: “با استفاده از اصول مهندسی زیست‌محیطی، در حال طراحی مجموعه‌ جامع‌تری از مواد اولیه چندگانه جلبکی هستیم که چندین ویژگی‌ مطلوب سوخت‎‌های زیستی جلبکی را دارا باشد. اصل اولیه مهندسی زیست‌محیطی این است که هیچ گونه‌ای به تنهایی همه ویژگی‌های خوب را ندارد. اگر بتوانیم گونه‌هایی را با خواص موردنظر پیدا کنیم، قادر به طراحی سوخت‌های زیستی مناسبی خواهیم بود که به‌ طور هم‌زمان چندین ویژگی را داشته باشند.”

سوخت‌های جلبکی

هدف کلی نشان دادن بهینه‌سازی هم‌زمان یک مخلوط سوختی با کاهش بیش از 60 درصدی گازهای گلخانه‌ای است. در عین حال، محققان می‌خواهند موتورهای گرمایی را به‌ طور کارآمدی فراتر از موتورهای دیزلی پایه بهبود ببخشند. محققان با تلاش‌های خود در این زمینه دریافتند که کشت ریزجلبک‌ها در یک محیط آبی، مزایایی بیشتری نسبت به رشد در یک محیط زمینی را فراهم می‌کند. اما ریزجلبک‌های آبزی با موانعی برای پذیرش گسترده‌تر مواجه‌اند که عبارت‌اند از: بازدهی پایین، بی‌ثباتی در زمینه کاربرد و نیازمندی به کودهای گران‌قیمت و اغلب از نظر زیست‌محیطی مضر.

هدف ابتکار عمل بهینه‌سازی سوخت‌ها و موتورها، به حداکثر رساندن کارایی و عملکرد وسایل نقلیه و استفاده از منابع خانگی سوخت است که منجر به افزایش توان مالی حمل‌و‌نقل انرژی، قابلیت اطمینان و امنیت می‌شود. بدین منظور، دولت فدرال 60 میلیون دلار برای این ابتکار در سال 2016 و 2017 اختصاص داد. در این چرخه تأمین مالی، در مجموع 10 میلیون دلار برای بهینه‌سازی توأم موتورها و سوخت‌ها اختصاص داده شده است.

☑ لینک خبر

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن