بازنشرژن درمانی

تبدیل دانش ژن درمانی به فناوری

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: برای تسریع ورود محصولات حوزه ژن درمانی به بازار نیاز است که تعریف معینی از زیرساختارها و آیین‌نامه‌های مربوط به این حوزه تدوین شود که در این راستا، ستاد پیگیری آیین‌نامه‌های ژن درمانی را در اولویت قرار داده است.


پزبازنبه گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرعلی حمیدیه با بیان این مطلب افزود: تولید موش هموفیلی توسط متخصصان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری نوید آینده روشن فناوری‌های این حوزه است، اگرچه متخصصان دانش تولید محصول را دارا هستند اما نیاز است در کنار تولید محصول، افراد متخصصی در حوزه دانش کسب و کار حضور داشته باشند تا بتوانند ورود به بازار را تسهیل کنند.

حمیدیه بیان کرد: با توجه به کشش بازار منطقه برای اینگونه محصولات باید در مدل اقتصادی در نظر گرفته شده پتانسیل عرضه در بازارهای بین المللی را نیز مطرح کرد.

وی در خصوص تولید مقالات علمی در این حوزه گفت: در زمینه تولید مقالات علمی رشد کشور همچنان با سرعت ادامه دارد و رتبه علمی کشور در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی تا چند سال پیش بیش از ۳۰ بود اما در سال ۲۰۱۸ در جایگاه چهاردهمی دنیا قرار گرفتیم که نشان از سرعت رو به جلوی این حوزه است.

حمیدیه با اشاره به اینکه از لحاظ تولید علم در این حوزه در بین کشورهای پیشرفته دنیا قرار گرفته‌ایم، تصریح کرد: در بین کشورهای اسلامی و همچنین کشورهای شرق مدیترانه مقام اول را داریم. نمی‌خواهیم در این حوزه فقط به بالا رفتن رتبه علمی نگاه کنیم بلکه بیشتر به این فکر می‌کنیم که به جای رتبه چقدر این علم می‌تواند در وضعیت اقتصادی، معاش و ایجاد اشتغال برای کشور نقش پیدا کند.

منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن