سوخت گازمدیریت پسماند

تبدیل زباله‌های جامد شهری به پلی‌هیدروکسی‌آلکانات و بیوگاز

بازیابی محصولات با ارزش افزوده بالا از زباله‌ها می‌تواند یک راهبرد مؤثر برای کاهش هزینه‌های دفع و حل مشکلات مربوط به افزایش تولید زباله‌های زیست محیطی باشد. در همین راستا برخی از محققین ایتالیایی، مواد آلی پسماندهای جامد شهری را به پلی‌هیدروکسی‌آلکانات و بیوگاز به عنوان دو ماده با ارزش افزوده بالا، تبدیل کرده‌اند.


بازیابی محصولات با ارزش افزوده بالا از زباله‌ها را می‌توان با استفاده از فناوری‌های نوین مرتبط با اقتصاد دایره‌ای به دست آورد. این تئوری بر پایه تولید حداکثر سود از ضایعات بدون تولید پسماندهای اضافی استوار است. با توجه به این‌ که زباله‌های شهری ترکیبات بسیار متنوعی دارند، توسط میزان رطوبت و قابلیت تجزیه‌زیستی مشخص می‌شوند. زباله‌های آلی می‌توانند از طریق یک سیستم جمع‌آوری کارآمد، به صورت جداگانه از منبع جداسازی شوند. این امر کمک می‌کند تا محصولاتی با ارزش افزوده بالا –غیر از کمپوست یا بیوگاز توسط هضم بی‌هوازی- به راحتی توسط فرایندهای بیولوژیکی تولید شوند. اخیراً تولید پلیمرهای زیستی بسیار مورد توجه قرار گرفته است که به راحتی می‌توانند از پسماندهای آلی تولید شوند.

در این پژوهش که نتایج آن در قالب یک مقاله علمی بین‌المللی منتشر شده است، آقای Valentino و همکارانش در یک طرح پالایش زیستی از بخش آلی پسماند جامد شهری (OFMSW) برای تولید پلی‌هیدروکسی‌آلکانات و بیوگاز به عنوان دو ماده با ارزش افزوده بالا استفاده کرده‌اند.

در این مطالعه، بخش مایع آلی پسماند جامد شهری با پی‌هاش کنترل شده و میزان اکسیژن‌خواهی شیمیایی مناسب، به راحتی در مرحله هضم هوازی برای تولید زیست‌توده و پلی‌هیدروکسی‌آلکانات استفاده شده است. هم‌چنین برای به دست آوردن انرژی و به حداقل رساندن تولید زباله ثانویه، بخش جامد از طریق فرایند هضم بی‌هوازی به بیوگاز تبدیل شده است.

مطابق نتایج به دست آمده، پلی‌هیدروکسی‌آلکانات تولید شده حدود 55 درصد وزنی بوده است که در مقایسه با سناریو تبدیل پسماند شهری توسط فرایند هضم بی‌هوازی (AE900000)، نتایج بهتری به دست آمده است. در واقع این رویکرد یکپارچه جهت ایجاد ارزش افزوده از بخش آلی زباله‌های جامد شهری و خانگی ترجیح داده می‌شود. مطابق ارزیابی اقتصادی صورت گرفته، مشخص شده است که اگر هر کیلوگرم پلی‌هیدروکسی‌آلکانات به قیمت 0.9 یورو فروخته شود، این طرح توجیه اقتصادی خواهد داشت.

مطابق پژوهش حاضر، امکان‌سنجی فنی و اقتصادی این رویکرد در مقیاس طرح نشان داده شده است. با بررسی این طرح و مطالعات بیشتر، امکان ارتقاء شیوه‌های مدیریت زباله‌های شهری که در حال حاضر بر اساس تولید کمپوست و بعضاً فرایند هضم بی‌هوازی هستند، فراهم می‌شود. در واقع با مطالعات دقیق و مدیریت صحیح و علمی، امکان تبدیل طلای کثیف به طلای تمیز با ارزش افزوده بالا ایجاد می‌شود.

لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شصـت سـه + = هفـتاد دو

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن