بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

تبدیل ضایعات تولید سوخت زیستی به افزودنی‌های مفید با کمک نانوذرات طلا

تبدیل ضایعات تولید سوخت زیستی به افزودنی‌های مفید با کمک نانوذرات طلا - اخبار زیست فناوری تبدیل ضایعات تولید سوخت زیستی به افزودنی‌های مفید با کمک نانوذرات طلا

✅محققانی از کشورهای مختلف در حال همکاری برای توسعه کاتالیست‌های طلا جهت بازیابی محصولات جانبی حاصل از تولید سوخت‌های زیستی هستند.


امروزه تولید سوخت‌های زیستی یک بخش مهم در بسیاری از کشورها است. انواع مختلفی از زیست توده ها مانند ذرت، شلغم پوست پرتقال، نارنگی و موز برای تولید سوخت‌های زیستی در مناطق مختلف به کار می‌روند. یکی از محصولات جانبی عمده این فرایندها گلیسرول است که به میزان هزاران تن در سال تولید می‌شود اما استفاده مفیدی از آن صورت نمی‌گیرد. در حال حاضر تحقیقات زیادی برای تبدیل گلیسرول اضافی به دیگر محصولات مفید در حال انجام است.

در پژوهش اخیر دانشمندان پیشنهاد داده‌اند که اکسیداسیون کاتالیستی بر روی طلا مؤثرترین تکنیک برای فراهم ساختن محصولات مفیدی مانند آلدهیدها، استرها، کربوکسیلیک اسیدها و دیگر مواد آلی فوق‌العاده از گلیسرول است. این مواد در زمینه‌های مختلف مانند آرایشی و بهداشتی، کشاورزی، دامپزشکی، داروسازی و غیره به کار گرفته می‌شوند.

کاتالیزورهای طلا بسیار فعال هستند و می‌توانند در دمای اتاق و حتی در برخی موارد در دماهای زیر صفر با دیگر مواد وارد واکنش‌های شیمیایی شوند. با این حال طلا تنها در سطح نانو می‌تواند یک کاتالیست باشد.

در حال حاضر یک چالش بزرگ پیش روی دانشمندان این است که کاتالیزورهای طلا نه تنها در حین کار، بلکه حتی در طی ذخیره‌سازی هم به سرعت غیرفعال می‌شوند و بنابراین به دنبال راهی برای حصول اطمینان از عمر مفید طولانی‌تر نانوذرات هستند. همچنین باید روشی برای استفاده از اکسیژن به عنوان اکسید کننده به جای ترکیبات سمی و پراکسیدهای خوردنده که در حال حاضر بکار می‌روند، توسعه داده شود.

ترجمه: محمد رضازاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

تبدیل ضایعات تولید سوخت زیستی به افزودنی‌های مفید با کمک نانوذرات طلا – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن