پس از برداشتفناوری های همگرالیگنوسلولوز

یافته‌های جدید جهت تبدیل لیگنین به محصولات مفید

دانشمندان آزمایشگاه ملی انرژی‌های‌تجدیدپذیر وزارت‌انرژی امریکا، یک نوع جدید از آنزیم‌های سیتوکروم P450 را کشف و معرفی نمودند. این آنزیم‌ها برای بهبود تبدیل لیگنین به محصولات با ارزش مانند نایلون، پلاستیک و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.


آنزیم‌های سیتوکروم P450 جزء متنوع‌ترین آنزیم‌ها در طبیعت هستند. این پروتئین‌ها در بدن انسان یافت می‌شوند و در بسیاری از مسیرهای متابولیک دخیل هستند. این آنزیم‌ها در چند دهه‌ی اخیر مورد مطالعه قرار گرفته و به خانواده‌ی A تا M طبقه بندی شده است.

یادگیری و مطالعه‌ی ساختار و عملکرد آنزیم‌ها به دانشمندان کمک می‌کند تا بتوانند میکروب‌ها را بهبود و اصلاح بخشند و در نتیجه فرایندهایی مانند تبدیل بیولوژیکی لیگنین از زیست‌توده‌ی گیاهان به محصولات با ارزش افزایش می‌یابد.

به گفته‌ی Gregg Beckham -پژوهشگر ارشد NREL و یکی از نویسندگان این مقاله- آنزیم Cytochrome P450s برای انجام هزاران فعالیت و کاربردهای مهم در بیوتکنولوژی طراحی و مهندسی شده است. وی هم‌چنین افزود: “این آنزیم جدید سیتوکروم P450 می‌تواند بسیاری از مواد لیگنینی را تخریب کند. این بسیار خوب است زیرا می‌توان آن را برای یک مولکول خاص طراحی نمود.”

در این همکاری چند جانبه، علاوه بر NREL، محققان دانشگاه‌های ایالتی مونتانا، جورجیا، کالیفرنیا، برزیل، کمپیناس و بریتانیا نیز همکاری داشته‌اند. این تیم از سراسر جهان، یک نمونه‌ی جدید را برای انجام یکی از مهم‌ترین واکنش‌های تبدیل میکروبی لیگنین -O-demethylation آروماتیکی- به محصولات با ارزش افزوده‌ی بالا توسعه داده است. این تحقیق شروع جدیدی در خصوص توسعه‌ی بیوتکنولوژی و آنزیم‌ها می‌باشد.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن