بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبیسوخت زیستی

تبدیل مخلوط مدفوع مرغ و محصولات کشاورزی به سوخت زیستی

تبدیل مخلوط مدفوع مرغ و محصولات کشاورزی به سوخت زیستی - اخبار زیست فناوری تبدیل مخلوط مدفوع مرغ و محصولات کشاورزی به سوخت زیستی

✅گوشت مرغ، یک گوشت مناسب و ارزان قیمت در اقصی نقاط جهان است. با این وجود در سالهای اخیر به دلیل افزایش عرضه این محصولات، آلودگی‌های زیادی ناشی از فضولات آنها به وجود آمده. این فضولات می‌تواند شامل مواد غذایی، هورمون‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و فلزات سنگین باشد که منجر به آلودگی خاک و آب‌های سطحی منطقه می‌شود. یک راه‌حل ارائه شده تبدیل این فضولات به سوخت‌های زیستی است.


اخیرا محققان با مخلوط کردن این فضولات با گل Tithonia diversifolia، توانستند میزان سوخت زیستی حاصل شده را به طرز چشمگیری افزایش دهند. این مخلوط حاصل شده، پس از طی هضم بی‌هوازی به مقدار زیادی گازهای زیستی تولید می‌کند. محققان معتقدند که از مواد جامد باقی مانده نیز می‌توان به عنوان کود بهره گرفت.

در این پژوهش پارامترهای کلیدی، توسط طراحی آزمایش بهینه‌یابی شدند. در حالت بهینه محققان توانستند به ازای حدود ۸ کیلوگرم مخلوط فضولات و Tithonia diversifolia ، به ۳ کیلوگرم گاز زیستی، که عمدتا شامل متان است (حدود ۶۷%)، دست یابند. این حجم تولید تفاوت چشمگیری با مقادیر سابق که تنها از فضولات حاصل می‌شدند، دارد.

در نهایت می‌توان گفت که راهکار ارائه شده، یعنی مخلوط کردن فضولات با محصولات کشاورزی، می‌تواند راه‌حلی پایدار برای مدیریت فضولات مرغداری‌ها باشد. در گذشته هم راهکارهایی به منظور کاهش آلودگی‌های موجود بوده، اما به دلایل اقتصادی تمایل مرغداری‌ها رهاسازی فضولات بوده. روش جدید می‌تواند تا حدی به مدیریت فضولات مرغداری‌ها کمک کند.

ترجمه: سینا سلطانی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

تبدیل مخلوط مدفوع مرغ و محصولات کشاورزی به سوخت زیستی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن