بازنشرمغز و کامپیوتر

تبدیل مستقیم سیگنال‌های مغزی به کلام

در تحقیقی که اخیرا در دانشگاه کلمبیا توسط دکتر حسن اکبری و تیمش انجام شده، بر اساس اطلاعاتی که قشر شنیداری مغز به کامپیوتر می‌فرستد،‌ کلماتی که شما به آن فکر می‌کنید مستقیما توسط دستگاه پخش می‌شود.


تحقیقات طی سال‌ها نشان داده اند که وقتی افراد صحبت می‌کنند و یا حتی به صحبت کردن فکر می‌کنند مغز آن‌ها الگوی الکتروانسفالوگرام (EEG) خاص و قابل تفکیکی را نشان می‌دهد. این الگوها هم‌چنین حین گوش دادن به کلام، فعال می‌شوند.

محققین برای رمزگشایی الگوهای مغزی از الگوریتم ووکودر (Vocoder) استفاده کردند که این الگوریتم با گوش دادن به صدای انسان می‌تواند یاد بگیرد و کلام تولید کند. اما این بار در کنار کلام انسان، داده‌های الگوهای مغزی افراد نیز به این الگوریتم داده شد. به این شکل که رقم‌های ۰ تا ۹ برای فرد پخش می‌شود و الگوریتم، همزمان با شنیدن این ارقام، امواج مغزی فرد را نیز دریافت می‌کند. بنابراین یاد می‌گیرد چه شکلی از الگوی مغزی مربوط به کدام عدد است.

وقتی این الگوریتم را تست کردند و رایانه را مستقیما به مغز افراد وصل کردند تا تنها ورودی اش امواج مغزی باشد، توانست با دقتی حدود ۷۵ درصد فکر افراد را بخواند و عدد را به درستی بازگو کند.

نتایج این تحقیق گامی است برای آینده‌ ارتباط رایانه و مغز. تیم این پروژه‌ی تحقیقاتی امیدوار است که این تکنولوژی در آینده بتواند به کمک افرادی بیاید که توانایی کلامی خود را از دست داده اند و با فکر کردن به آنچه می‌خواهند بگویند، پیام خود را به راحتی از رایانه پخش کنند.

منبع خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن