بیوتکنولوژی محیط زیست

تبدیل پسماندهای چوبی به سوخت تجدیدپذیر ایزوبوتن

شرکت فرانسوی Global Bioenergies یک پروژه­ ۳ ساله را با ترکیب کردن فرایند تولید ایزوبوتن این شرکت و تکنولوژی‌های توسعه یافته توسط دو شرکت اروپایی Sekab و Neste Engineering Solutions، آغاز کرده‌است. هدف از این طرح معرفی یک زنجیره ارزشمند جدید می‌­باشد که در آن باقی‌مانده‌های بی‌ارزش نرم چوب به ایزوبوتن تجدید­پذیر نسل دوم تبدیل می‌شود. این محصول در تبدیلات بعدی یعنی تولید بنزین و سوخت جت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین منظور تفاهم نامه اعطای ۱۳.۹ میلیون یورو با آژانس INEA به نمایندگی از اتحادیه اروپا امضا شد.


به منظور بررسی مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی، کاهش منابع فسیلی و نیز تقویت استقلال انرژی کشور­های اروپایی، زیست‌توده به عنوان یک منبع جایگزین برای نفت فسیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، این جایگزین به دور از استفاده­‌های مؤثر و تبدیل به مواد شیمیایی و سوخت‌های با ارزش قرار گرفته‌است.

درپروژه حاضر، صنعتگران و متخصصان مشهور در زمینه­‌های مختلف را برای تشکیل مجموعه­ پایه­‌های پالایش زیستی گرد هم جمع نمودند تا با هم‌فکری آن­ها بتوانند به کارایی بالا در تبدیل ضایعات چوب به بنزین و سوخت جت تجدیدپذیر دست یابند. اتحادیه اروپا اعلام کرده‌است که با احتساب پتانسیل ضایعات چوبی موجود درجنگل‌­ها که حدود ۱۴۵ میلیون تن در سال می‌باشد، توانایی حمایت از گسترش صدها پالایشگاه زیستی را دارد.

یازده شرکت به عنوان شریک از ۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، تفاهم نامه­‌ا‌ی را با آژانس INEA امضا کرده‌­اند. این تفاهم نامه چالش‌های جامع انرژی امن، تمیز و کارآمد را در افق فکری برنامه ۲۰۲۰ مدیریت می کند. مأموریت INEA، حمایت از کمیسیون‌­ها، مؤسسات اجرایی و ذی‌نفعان می­‌باشد که این مهم با ارائه تخصص و کیفیت بالای مدیریت برنامه‌­ها تحقق می‌یابد.

بودجه این طرح درمجموع ۱۹.۷ میلیون یورو می­‌باشد که با کمک­‌های مالی اتحادیه اروپا، مبلغ ۱۳.۹ ملیون یورو تأمین می­‌شود و مابقی آن از سوی شرکت کنندگان تأمین می‌­گردد. شرکت Global Bioenergies به عنوان هماهنگ کننده پروژه فعالیت خواهد کرد و مبلغ ۵.۷ ملیون یورو دریافت خواهد کرد.

به گفته Marc Delcourt _مدیرعامل شرکت Global Bioenergies _ درحالی‌که پیش‌رفت این شرکت در اولین پروژه تجاری (بر اساس قند حاصل از چغندرقند) بسیار چشم‌گیر بوده است، به این نتیجه رسیدند که کمک مالی حاصل از برنامه H2020 را بیش‌تر در استراتژی مواد اولیه متنوع قابل استفاده در فرایند تولید ایزوبوتن، به کار بگیرند. این طرح، راه ورود این شرکت را در راه اندازی تکنولوژی آن­ها در بسیاری از نقاط دنیا باز می­‌کند.

لینک خبر
عضویت در زیست فن میکروبی، صنعتی،محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن