تبدیل پسماند به زغال زیستی

شرکت جدیدی در آلمان موفق به تولید زغال زیستی از پسماندهای جامد شد. زیست‌توده موجود در پسماندهای مختلف، با فناوری نوینی که کربوتویین نامیده می‌شود، می‌تواند به انرژی تبدیل شود. کربن تولید شده طی این فرایند نیز می‌تواند برای صنایع گوناگون مورد استفاده قرار گیرد. کربن تولیدشده در محصولات نهایی ذخیره شده و به‌عنوان کربن‌دی‌اکسید وارد اتمسفر نمی‌شود.


فرایند به‌کار‌رفته در این شرکت نه‌تنها دوستدار‌محیط‌زیست است، بلکه از نظر اقتصادی نیز مقرون به‌صرفه است. طبق آماری از آژانس منابع تجدیدپذیر، حدود ۱۵۱ میلیون‌تن پسماند خشک در آلمان تولید می‌شود. این پسماندها حدود ۷۷ نوع زیست‌توده مختلف اعم از کشاورزی، خانگی، گیاهان و چوب را دارند. حدود ۳۱ میلیون‌تن از این ۱۵۱ میلیون‌تن هرساله بدون استفاده رها می‌شود یا نهایتاً سوزانده می‌شود. البته از نظر محیط‌زیستی، سوزاندن آخرین گزینه دفع و مدیریت پسماند شناخته می‌شود.
فناوری کربوتویین روش نوینی را برای استفاده از پسماند ارائه می‌دهد. این فناوری به علت طراحی مناسبی که دارد، برای انواع مختلف زیست‌توده مناسب است. این فناوری با کمک یک شرکت هلندی آزمایش شد و توسعه یافت. این فناوری شامل ۴ بخش است که در هر کدام حدوداً پنج مترمکعب زیست‌توده به زغال تبدیل می‌شود. در مرحله کربنیزاسیون، فرایند پیرولیز به صورت ناپیوسته اتفاق می‌افتد که در آن لازم نیست زیست‌توده به صورت پیوسته وارد رأکتور شود.
همان‌طور که از نام کربوتویین پیداست، هر بخش از دو مخزن حرارتی تشکیل شده‌است که هرکدام دو قسمت دارند. در مخزن حرارتی واکنش کربونیزاسیون در دمای بین ۲۲۰ و ۶۵۰ درجه‌ سانتی‌گراد اتفاق می‌افتد و بسته به‌نوع زیست‌توده، زمان ماند سه تا شش‌ونیم ساعت انتخاب می‌شود. سپس محتویات مخزن تخلیه شده و به مدت سه ساعت قبل از حذف زغال زیستی، خنک می‌شود.
مزیت منحصر‌به‌فرد این فرایند، تولید گاز سنتز است که حرارت بالای ۷۰۰ کیلووات و ۱۰۰۰ کیلووات ایجاد می‌کند و برای گرمایش مخازن حرارتی می‌تواند استفاده شود. به‌علت مصرف کم انرژی در این فرایند، موازنه انرژی مثبتی وجود دارد، و این بدان معنا است که علاوه بر تولید زغال‌زیستی، می‌توان حرارت و برق نیز تولید کرد. به طور خلاصه می‌توان گفت با این فناوری می‌توان سالانه ۱۶۰۰ تن زغال زیستی و ۸۰۰۰ مگاوات‌ساعت حرارت تولید کرد.

☑ لینک خبر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دبستانی
بارگذاری بیشتر در مدیریت پسماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

روش‌ های پیش‌ تصفیه‌ ی پسماندهای لیگنوسلولزی

مطالعه‌ی جدیدی در کشور هند، روش‌های مختلف پیش‌تصفیه‌ی مواد لیگنوسلولزی برای تولید سوخت‌زیس…