بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسسرطان

تبدیل گیاهان به کارخانه‌های دارویی

✅پتانسیل تولید داروهای ارزان قیمت‌تر در گیاهان خوراکی از جمله کاهو و کانولا یک گام مهم در جهت توسعه و پیش‌رفت دارویی درنظر گرفته شده‌است.

?دانشمندان دانشگاه کوئینزلند و دانشگاه لاتروب پروتئین‌های مناسبی را برای توسعه داروها در گیاهان، در یک مقیاس وسیع، تولید کرده‌اند.

?بنابر گفته یکی از پژوهشگران، سیکلوتیدها نوعی پروتئین با ساختاری حلقوی هستند که باعث تجزیه کمتر آن‌ها در سیستم گوارش می‌شود و این ویژگی، آن‌ها‌ را برای تولید داروهای خوراکی از قبیل مسکن‌ها و درمان سرطان مناسب‌تر می‌سازد.

?پروفسور مریلین اندرسون، پژوهشگر علوم مولکولی موسسه لاتروب معتقد است که فرایند شیمیایی برای تولید سیکلوتیدهای مصنوعی هزینه‌بر است و بازده کمی دارد. وی افزود: «ما اکنون ثابت کرده‌ایم که استفاده از آنزیم مناسب در گیاهان، روند تولید سیکلوتیدهای قوی از پپتیدهای خطی که از آن‌ها منشا گرفته شده‌اند را بهبود می‌بخشد.»

?«ما نشان داده‌ایم که این تکنولوژی درگیاهان معمولی از جمله تنباکو بومی استرالیایی که در سراسر جهان به‌عنوان یک کارخانه زیستی برای داروهای پروتئینی شناخته شده‌است ،همچنین لوبیای بوته‌ای، کاهو و کانولا نتیجه‌بخش است.»

?یکی از پژوهشگران می‌گوید: «این یافته‌ها باعث ایجاد امکانات هیجان‌انگیزی در جهت اصلاح ژنتیکی گیاهان به‌منظور افزایش مزارع داروهای کم هزینه در کشورهای در حال توسعه می‌شود. سیکلوتیدها قادر به ایجاد یک انقلاب بزرگ در عرصه پزشکی هستند، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه که نیاز به مقرون‌ به‌ صرفه بودن داروها و پایداری فرم فعال آن‎ها در بخش حمل‌ و نقل و ذخیره‌سازی بیش‌تر احساس می‌شود.»

? ترجمه: فائزه ابوطالبی

لینک خبر
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

تبدیل گیاهان به کارخانه‌های دارویی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن