نانوبیوتکنولوژی

تبدیل گیاه زنده به حسگر با نانوبیونیک گیاهی

یک گروه تحقیقاتی با قرار دادن نانولوله‌های کربنی در یک نوع گیاه، امکان تشخیص ترکیبات خطرناک و انفجاری را فراهم کردند. این گیاه قادر است، بدون نیاز به سیم، اطلاعات مربوط به ترکیبات انفجاری را به ادوات الکترونیکی منتقل کند.


محققان دانشگاه کالیفرنیا نانولوله‌های کربنی را در برگ‌های اسفناج قرار داده و این گیاه را به یک حسگر تبدیل کردند. این حسگر قادر است، مواد انفجاری را شناسایی و اطلاعات مربوط به آن را به یک تلفن همراه منتقل کند.
این فناوری می‌تواند کاربردهای زیادی در بخش کشاورزی داشته باشد، به طوری که این نوع حسگرها می‌توانند توسط کشاورزان برای رصد گیاهان سالم مورد استفاده قرار گیرد و همچنین از آن‌ها برای بهبود محصولات استفاده کرد. همچنین بخش های دفاعی کشورها نیز می‌توانند از این فناوری برای تولید حسگرهایی استفاده کنند که امکان شناسایی مواد انفجاری را فراهم می‌کنند.
جوان پابلو گیرالدو از محققان این پروژه می‌گوید: «ما در این پروژه نشان دادیم که چگونه می‌توان یک گیاه را به حسگر تبدیل کرد؛حسگری که قادر است اطلاعات را به انسان منتقل کند.»
این پروژه یکی از نخستین مثال‌هایی است که در آن فناوری‌ نانو با استفاده از مهندسی وارد گیاه می‌شود. به این فناوری، نانوبیونیک گیاهی گفته می‌شود. در این روش محققان نانومواد را به گیاه منتقل می‌کنند (در این پروژه، نانولوله کربنی به گیاه وارد شده‌است). این نانومواد موجب بروز خواص الکترونیکی، نوری و شیمیایی ویژه‌ای می‌شوند.
در مقاله‌ای که این گروه منتشر کردند، نشان داده شده است که با وارد کردن نانولوله‌ کربنی به گیاه اسفناج، این گیاه می‌تواند ترکیبات شیمیایی موسوم به نیتروآروماتیک را شناسایی کند؛ ماده‌ای که معمولاً در مواد منفجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که این ترکیب در محیط وجود داشته باشد، نانولوله کربنی شروع به تابش فلورسانس می‌کند که این تابش توسط دوربین مادون قرمز شناسایی می‌شود. این دوربین را می‌توان روی تلفن همراه قرار داد تا اطلاعات از طریق ایمیل به کاربر ارسال شود.
نتایج یافته‌های این محققان در نشریه Nature Materials به چاپ رسیده است.

ترجمه : علیرضا فارسی
لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن