بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

بی‌مورد بودن نزدیک ‌به نیمی از تجویزهای آنتی‌بیوتیک بعد از جراحی‌ها!

✅جلوگیری از عفونت‌های محل جراحی، رایج‌ترین دلیل تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در بیمارستان‌های استرالیا و سایر نقاط جهان است. اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که تجویز بی‌مورد این آنتی‌بیوتیک‌ها هم درصد بالایی دارد.


?در بررسی ملی «تجویز آنتی‌میکروب‌ها» در سال ۲۰۱۵ در کشور استرالیا، ۴۰ درصد تجویزها برای پیشگیری از عوارض بعد از جراحی بی‌مورد شناخته شد. این مسئله می‌تواند مشکل‌ساز باشد، زیرا معضل استفاده بیش‌ازحد از آنتی‌بیوتیک‌ها را پیچیده‌تر کرده و بیماران را در معرض اثرات مضر آن قرار می‌دهد.

?در طول هفته جهانی افزایش آگاهی در مورد آنتی‌بیوتیک‌ها (۱۳ تا ۱۹ نوامبر) مقاله‌ای در شماره ویژه مجله Australian Prescriber منتشرشده که در آن به پزشکان توصیه می‌شود که با تجویز داروهای مناسب در هنگام عمل، به مفید باقی ماندن آنتی‌بیوتیک‌ها کمک کنند.

?پروفسور کارین ترسکی مدیر موسسه ملّی نظارت آنتی‌میکروبی و یکی از نویسندگان این مقاله، می‌گوید: «ما متوجه شدیم که بیماران بعد از عمل جراحی همچنان به مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی ادامه می‌دهند. ممکن است چندین دلیل قابل‌قبول برای این تجویز وجود داشته باشد، اما این امکان هم وجود دارد که این تجویز به دلیل باور غلط بعضی از جراحان صورت گرفته باشد که عقیده دارند آنتی‌بیوتیک از بروز عفونت بعد از عمل در بیماران، جلوگیری می‌کند.»

?پروفسور ترسکی افزوده: «همه روش‌های جراحی خطر عفونت را دارند. ما شواهد خوبی برای تعیین این‌که آنتی‌بیوتیک‌ها در چه زمانی و چگونه می‌توانند از عفونت‌های بعد از عمل جلوگیری کنند، در دست داریم. اگرچه آنچه ما شاهد آن هستیم استفاده از روش‌های متعدد و متفاوت در طبابت است که هیچ مزیت اضافه‌ای برای بیمار در بر ندارند و حتی ممکن است باعث آسیب رساندن به بیمار شوند. استفاده از هر آنتی‌بیوتیکی باید با سنجش عوارض ناشی از آن نظیر واکنش‌های آلرژیک، انتروکولیت و ایجاد مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها در بیمار، همراه باشد.»

?به نظر می‌رسد که تجویز داروهای پیشگیرانه آنتی‌میکروبی، در جراحی‌هایی لازم باشد که احتمال وجود عفونت در آن‌ها بالا است، مثل جراحی روده بزرگ، و یا جراحی‌هایی که وجود عفونت، ریسک جراحی را بسیار بالا می‌برد (مانند جراحی دریچه قلب).

?به گفته این محققین، عناصر کلیدی برای تجویز‌های پیشگیرانه مناسب عبارت‌اند از: در نظر داشتن نوع آنتی‌میکروب‌ها، دوز دارو، روش مصرف، زمان مصرف دارو و مدت استفاده از آن. مؤلفین مقاله همچنین تأکید دارند که برای به حداکثر رساندن کیفیت تجویز پیشگیری آنتی‌میکروبی در جراحی‌ها بر طبق راهنماهای درمانی دولتی یا محلی، بایستی تلاش‌های جدی‌تری صورت گیرد.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

بی‌مورد بودن نزدیک ‌به نیمی از تجویزهای آنتی‌بیوتیک بعد از جراحی‌ها! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن