بیوتکنولوژی کشاورزی

مطالعه بر روی 21 سال تحقیقات میدانی نشان از مزایای بالای ذرت تراریخت دارد

 

✅در میان عمده گیاهان تراریخت (GE) که به طور تجاری در ۲۶ کشور کشت و کار می‌شوند، ذرت دارای بیشترین رویدادهای تاییدیه‌گرفته (هم تک‌ژنی و هم چندژنی) است و پس از سویا دومین محصول با کشت وسیع است. با این حال، هنوز نگرانی‌ها و بحث‌ها در خصوص خطرات و مزایای ذرت GE در بین دانشمندان دیده می‌شود.


?چندین محقق ایتالیایی مقاله‌ای در خصوص مطالعه فراتحلیل مربوط به داده‌های موجود از مطالعات بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ در ژورنال معتبر scientific reports منتشر کرده‌اند. در این بررسی پارامترهای جدیدی هم‏چون کیفیت دانه، موجودات غیرهدف، موجودات هدف و تجزیه زیست‌توده خاک مورد ارزیابی قرار گرفتند تا بستری برای ارزیابی قوی برای بررسی کارایی ذرت به وجود آید.

?در این تحقیق از بین بیش از شش هزار پژوهش چاپ‌شده در این زمینه، تنها ۷۶ مورد واجد شرایط برای بررسی‌های متاآنالیزی شده بودند. تجزیه و تحلیل نتایج ۲۱ سال داده‌های میدانی در مورد اثرات زیست‌محیطی ذرت GE نشان‌دهنده مزایای این ذرت از منظر افزایش عملکرد، کیفیت دانه و همچنین کاهش آفاتی همچون حشرات گونه Diabrotica بود.

?تجزیه و تحلیل این داده‌ها نشان می‌دهد که ذرت تراریخت اثر مضری بر روی حشرات سودمند ندارد. همچنین کشت و کار این ذرت هیچ اثری بر روی حشرات غیرهدف نداشت. این امر نشان‌دهنده عدم اثر نامطلوب این گیاه تراریخت بر روی تنوع جمعیت حشرات است. لازم به ذکر است که با توجه به شواهد موجود، ذرت GE دارای مقدار اندکی مایکوتوکسین در دانه‌های خود است. این مزیت منجر به افزایش درآمد و کیفیت تولید و همچنین کاهش میزان قرار گرفتن انسان در معرض این سم می‌شود، که در نهایت خطرات تهدیدکننده سلامت انسان را کاهش می‌دهد.

?ترجمه: داور عابدینی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

مطالعه بر روی ۲۱ سال تحقیقات میدانی نشان از مزایای بالای ذرت تراریخت دارد – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن