آبزی پروریبیوتکنولوژی کشاورزیتنش های غیر زندهشوری

تحمل آب شور و شیرین، کلیدی برای بقا

✅با توجه به نظریه چارلز داروین، توانایی سازگاری با شرایط جدید، برای بقا ضروری است. توانایی مقابله با شرایط تغییر یافته، با توجه به تغییرات آب و هوایی، رو به افزایش است. شواهد جدید در مورد تحمل آب شور در تخمریزی اردک ماهی مهاجر از دریای بالتیک، بیان می کند که عدم سازگاری با محیط های خاص محلی ممکن است موجب افزایش ماندگاری در مناطق نامعلوم که به سرعت تغییر می کنند شود.


?اردک ماهی، پراکنش وسیع و عمر طولانی دارد و گونه ای شکارچی است که هر سال پس از بالغ شدن تخم ریزی می کند. در دریای بالتیک، برخی از اردک ماهی ها رفتار برگشت به خانه را نشان می دهند و مکررا برای تخمریزی به جریان های آب شیرین مشابه یا خروجی رودخانه ها جایی که برای اولین بار متولد شده اند، مهاجرت می کنند. بعد از شکستن تخم، بچه اردک ماهی جوان قبل از مهاجرت به آب های شور نواحی ساحلی دریای بالتیک، جایی که اکثر زندگی خود را برای تغذیه و رشد می گذرانند، چند هفته در محل تخم ریزی می ماند.

?دانشمندان بررسی کردند که چگونه جمعیت هایی که از مکان های مختلف تخم ریزی با رژیم های شوری متعادل استفاده می کنند، تحت محدوده مختلف شوری تخم ریزی می کنند. محققان ابتدا اردک ماهی های بالغ را در زمان تخم ریزی، از دو جمعیتی که برای تخم ریزی از آب شور به آب شیرین می روند، جمع آوری کردند. تخم ها در انکوباتور قرار داده شدند و جنین ها در شرایط شوری مختلف در محیط آزمایشگاهی کشت شدند. نتایج نشان داد که وجود تنوع در تحمل اردک ماهی های جوان، به تفاوت در رژیم های شوری بین مکان های تخمریزی طبیعی آن ها بر می گردد.

?این مطالعه همچنین نشان می دهد که سازگاری با شوری مشخص پایدار، توانایی کمتری برای مقابله با تغییرات زمانی محیطی را منجر می شود. جمعیت و گونه هایی که به شرایط محلی خاصی سازگار هستند ممکن است در مواجهه با شرایط نامطلوب و جدید، بیشتر در معرض خطر قرار گیرند.

?تغییر دادن ترکیب رژیم های شوری، تهدید بالقوه نه فقط برای اردک ماهی در دریای بالتیک است. تغییرات آب و هوایی در حال حاضر بر جغرافیای آب ها، درجه حرارت آب، ناهنجاری های سطح دریا و شوری در مناطق ساحلی در سراسر جهان تاثیر می گذارد. شوری نقش مهمی در پراکنش بسیاری از موجودات آبزی دارد. در آینده، گونه های ماهی در سرتاسر جهان به احتمال زیاد با مشکلات مشابهی که در حال حاضر توسط جمعیت اردک ماهی در سوئد تجربه می شود، رو برو خواهند شد.

?ترجمه : رقیه جعفری تراجی

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن کشاورزی

عضویت در کانال زیست فن

تحمل آب شور و شیرین، کلیدی برای بقا – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن