بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

نقشه سه‌بعدی برای تخریب داربست‌های سرطانی

✅ محققین استرالیایی اولین نقشه سه‌بعدی از یک داربست مولکولی به نام Sgk223 را رسم کرده‌اند که به خاطر نقش حیاتی آن در پیشرفت و پخش‌ شدن سرطان‌های مهاجم سینه، روده و پانکراس شناخته‌ شده و دارای اهمیت است.


?با مجهز شدن به این نقشه، تیم محققین در جستجوی راه‌هایی هستند که بخش‌هایی از این داربست مولکولی را که برای کارکرد آن حیاتی هستند مورد هدف قرار دهند. آن‌ها امیدوارند که این تحقیق به کشف استراتژی‌های جدیدی برای مبارزه با سرطان منجر شود.

?این تحقیق نتیجه همکاری طولانی‌مدت دانشگاه ملبورن، دانشگاه موناش، انستیتو Walter and Eliza Hall و موسسه سینکروترون استرالیا بوده است.

?دکتر لوست از محققین این پروژه می‌گوید: «Sgk223 عضوی از یک خانواده پروتئینی به نام سودوکینازها است و مدت‌ها بود به‌عنوان یک آنزیم مرده طبقه‌بندی می‌شد.»

?او می‌افزاید: «Sgk223 برخلاف دیگر آنزیم‌ها، فعالیت قابل‌سنجشی ندارد و به همین دلیل اغلب نادیده گرفته می‌شد. اما در دهه گذشته، ما متوجه شدیم که آنزیم به‌اصطلاح مرده، نقش فعال و مهمی را در پیام‌رسانی سلولی بر عهده دارد.»
آنزیم Sgk223 در بین پروتئین‌های سودوکیناز منحصربه‌فرد است، زیرا به‌عنوان یک داربست مولکولی عمل می‌کند و تجمع مولکول‌های پیام‌رسان را که وظیفه حیاتی کنترل فعالیت‌های عادی یک سلول مانند شکل و مهاجرت سلولی را بر عهده دارند، تسهیل می‌کند.

?دکتر لوست می‌گوید: «به خاطر نقش عمده این آنزیم در تسهیل تجمع مولکول‌های پیام‌رسان، سطوح بالای Sgk223 می‌تواند فعالیت‌های عادی سلول را به خطر بیاندازد و تغییراتی در سلول‌ها ایجاد کند که منجر به سرطان شود.»

?سطوح بالای Sgk223 در تعدادی از زیرگونه‌های مهاجم سرطان سینه، روده و پانکراس یافت شده‌اند و نشان می‌دهند که Sgk223 می‌تواند یک هدف بالقوه برای کشف درمان‌های ضد سرطان جدید باشد.

?دکتر پاتل از دیگر محققین این پروژه می‌گوید: «به خاطر اینکه داربست مولکولی Sgk223 ازنظر ساختمانی بسیار بزرگ است، ما روی یک بخش حیاتی پروتئین تمرکز کردیم و با استفاده از تجهیزات موسسه سینکروترون یک نقشه سه‌بعدی از آن تهیه کرده‌ایم. با استفاده از این نقشه، ما اکنون چندین ناحیه Sgk223 که در توانایی این پروتئین برای تجمع مولکول‌های پیام‌رسان ضروری هستند را مورد شناسایی قرار داده‌ایم.»

?به گفته محققین، با این نقشه سه‌بعدی، اکنون می‌توان دید که چگونه ممانعت از فعالیت Sgk223 با هدف قرار دادن نواحی خاص داربست مولکولی آن، می‌تواند بر رشد و پخش شدن سلول‌های سرطانی در بالاترین سطح خود مثل وضعیت سرطان سینه منفی سه‌گانه، تأثیر داشته باشد.

?نتایج این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر گردیده است.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

نقشه سه‌بعدی برای تخریب داربست‌های سرطانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن