بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

تخمدان‌های مصنوعی، جایگزینی مناسب برای داروهای هورمونی

✅ تحقیق جدید بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ساخت تخمدان‌های مصنوعی در آزمایشگاه می‌تواند به‌عنوان جایگزینی ایمن‌تر و طبیعی‌تر برای هورمون درمانی در زنان باشد. تیمی از انستیتو پزشکیWake Forest کشف کرده که تخمدان‌های مهندسی‌شده جدید در حفظ سلامت رحم، استخوان و سایر اجزای بدن، بسیار مؤثرتر از داروهای هورمونی عمل می‌کنند.


?دکتر امانوئل سی اوپارا مولف ارشد و استاد طب ترمیمی در این انستیتو که بخشی از مرکز پزشکیWake Forest Baptist است، می‌گوید: «در این درمان به‌جای این‌که بیمار مجبور باشد یک دوز مشخص دارو را هر روز مصرف کند، هورمون‌ها به‌صورت طبیعی و براساس نیاز بدن ترشح می‌شوند».

?داروهای جایگزین هورمون فعلی، که باهدف جبران از بین رفتن هورمون‌های جنسی زنانه طراحی شده‌اند، به دلیل افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان سینه در بیمار، برای استفاده طولانی‌مدت مناسب نیستند.
براساس گزارش تیم تحقیق در مجله Nature Communications، سیستم جایگزینی هورمون جدید که از طریق سلول‌ها عمل می‌کند، به خاطر توانایی‌اش در منطبق کردن دوز هورمون با نیاز بدن، می‌تواند جایگزین جذابی برای داروهای هورمونی باشد و به‌علاوه، این روش با دستورالعمل‌های فعلی ایالات‌متحده و اروپا که تجویز کمترین دوز ممکن از داروهای درمان جایگزینی هورمونی را توصیه می‌کنند، همخوانی بیشتری دارد.

?برای مهندسی تخمدان مصنوعی، تیم تحقیق دو نوع سلول یافت شده در تخمدان‌ها (theca و granulosa) را از موش‌ها جداسازی کردند. برای این کار از یک پوسته ظریف به‌عنوان کپسول برای جاسازی سلول‌ها و سپس قرار دادن آن در رحم موش‌هایی که تخمدان آن‌ها برداشته شده بود، استفاده گردید. سپس این موش‌ها با حیواناتی که فعالیت رحمی طبیعی داشتند، موش‌هایی که تحت درمان نبودند و موش‌هایی که دوز بالا و یا پائینی از داروهای جایگزینی هورمون مرسوم دریافت کرده بودند، مورد مقایسه قرار گرفتند.

?این موضوع که عدم فعالیت تخمدان منجر به تجمع چربی بدن و اضافه‌وزن می‌شود، برای همه مشخص است. این تحقیق مشخص کرد که تخمدان‌های مصنوعی سلولی مسبب کسب درصد کمتری از سطح چربی خون نسبت به درمان هورمونی با دوز پائین هستند و نتایج کسب‌شده آن در این مورد با حیواناتی که تخمدان‌های دست‌نخورده دارند، یکسان است.

?کمبود استروژن همچنین می‌تواند منجر به پوکی استخوان و شکستگی‌های ناشی از آن شود. در مطالعه موش‌های صحرایی، مشخص شد که درمان سلولی در حفظ سلامتی استخوان‌ها نیز مؤثرتر از داروهای جایگزینی هورمونی عمل می‌کند.

?محققین همچنین با بررسی بافت رحمی در حیوانات موردمطالعه متوجه شدند که سلامت رحم در حیوانات درمان شده به روش سلولی، مشابه حیوانات دارای تخمدان سالم بود.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

تخمدان‌های مصنوعی، جایگزینی مناسب برای داروهای هورمونی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن